fot. Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Min. Szyszko uczestniczył w objeździe Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska prof. Jan Szyszko wraz z ambasadorami z kilkunastu krajów uczestniczył w objeździe po Puszczy Białowieskiej. Podczas briefingu prasowego minister powiedział, że jego resort chce, aby Puszcza była wzorem dla całego świata w zakresie racjonalnej gospodarki, użytkowania zasobów przyrodniczych po to, żeby te zasoby istniały.

Minister Szyszko zapewnił, że działania w Białowieży, mające na celu odtworzenie siedlisk za pomocą inżynierii ekologicznej, są zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Na ten temat szef resortu środowiska rozmawiał też z naszym reporterem. Jak zaznaczył, proces naprawczy rozpoczął się na bazie przeprowadzonej inwentaryzacji Puszczy. Aby zadowolić środowisko tzw. ekologów, na obszarze 1/3 puszczy nie są podejmowane żadne działania.

– Będziemy w tej chwili obserwowali. Najprawdopodobniej z tego wynika duże zaniepokojenie dlatego, że będą już konkretne wyniki i będą ludzie, którzy są za to odpowiedzialni. Również każdy może się zapisać do kibicowania po pewnej stronie, z tego też powodu uruchomiliśmy tę informację na cały świat. Zawiadomiłem wszystkich ministrów środowiska – wszystkich państw świata. Materiały są również dostępne na stronie internetowej. Być może z tego powodu jest takie zaniepokojenie, gdyż za rok już będziemy wiedzieli, jakie są efekty tego w tej części, gdzie ratujemy zgodnie z prawem UE siedliska ważne dla Wspólnoty, jak również dla gatunku, a w drugim obszarze będziemy obserwowali to, co się dzieje bez ingerencji człowieka – powiedział minister Szyszko.

W środę minister Jan Szyszko zapowiedział też, że Polska złoży wniosek do UNESCO, by Puszczę Białowieską wpisać na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego. Obecnie figuruje ona na liście dziedzictwa przyrodniczego.

W samej Puszczy wciąż nie ustają protesty przeciwko wycince drzew. Przeciwni wycince są działacze Greenpeace i Fundacji Dzika Polska.

RIRM/PAP

drukuj