fot. Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Min. Szyszko: organizacja COP24 to ogromne wyróżnienie

Organizacja szczytu klimatycznego w przyszłym roku to dla Polski ogromne wyróżnienie – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko. Szef polskiego resortu środowiska został powołany na prezydenta konferencji.

Decyzję o organizacji przyszłorocznego szczytu klimatycznego w naszym kraju podjęła konwencja klimatyczna ONZ. Przygotowaniem tego wydarzenia jako prezydent konferencji zajmie się minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Szczyt klimatyczny będzie najważniejszym międzynarodowym spotkaniem poświęconym klimatowi, jakie odbędzie się w przyszłym roku. W debacie udział wezmą przedstawiciele 190 państw. Wśród nich będą politycy, naukowcy oraz biznesmeni.

Głównym celem szczytu jest wypracowanie konkretnych rozwiązań dla wdrażania postanowień porozumienia paryskiego – powiedział w rozmowie z naszą redakcją prof. Jan Szyszko.

– Porozumienie paryskie właśnie mówi, że mamy zahamować tego rodzaju procesu, jak zanik bioróżnorodności, pustynnienie, degradacja lasów, degradacja gleb. Na szczycie będzie już w tej chwili mowa, w jaki sposób działać, wykorzystując do tego specyfikę gospodarczą poszczególnych państw. Są takie państwa, które mają duże zasoby energetyczne i emitują dwutlenek węgla, i są takie państwa, które nie mają tych zasobów energetycznych. Muszą one korzystać z pomocy tych państw, które je posiadają, czyli w jakiś sposób współdziałać w układzie światowym między wszystkimi państwami, po to, żeby osiągnąć te wzniosłe cele – tłumaczył minister środowiska.

Już po raz trzeci Polska będzie organizatorem szczytu klimatycznego, a po raz czwarty prezydentem konferencji będzie Polak. Drugi raz tę funkcję sprawować będzie prof. Jan Szyszko.

RIRM

drukuj