Min. Szyszko: Chcemy, aby Puszcza była wzorem dla całego świata

Chcemy, aby Puszcza Białowieska była wzorem dla całego świata w zakresie racjonalnej gospodarki, użytkowania zasobów przyrodniczych po to, żeby te zasoby przyrodnicze istniały – mówił w czwartek dziennikarzom w puszczy szef resortu środowiska Jan Szyszko.

Uczestniczył tam w objeździe po Puszczy Białowieskiej ambasadorów kilkunastu krajów, zorganizowanym przez leśników i ministerstwo.

To spotkanie z ambasadorami, którzy interesują się Puszczą Białowieską i chcą się zapoznać z tym, co się tutaj dzieje” – mówił prof. Szyszko na briefingu.

Minister zapewniał, że działania w Puszczy Białowieskiej, polegające na odtwarzaniu siedlisk za pomocą – jak to określił – inżynierii ekologicznej, są zgodne z prawem UE.

Prof. Szyszko mówił, że Puszcza Białowieska to miejsce unikatowe, „perła w skali światowej pod względem bioróżnorodności”. Zaznaczył, że to równocześnie obiekt przyrodniczy, który ma „świetnie udokumentowaną historię użytkowania”.

Rotacyjny sposób trwania puszczy powinien polegać na tym, że to, co się starzeje i dochodzi do pewnego wieku starczego, powinno być usuwane i zastępowane nowym pokoleniem. Tak się nie stało, drastycznie zmniejszono pozyskanie drewna i w ten sposób spowodowano lawinowe zamieranie drzewostanów, poprzez wybuch chorób związanych z różnymi gatunkami drzew” – mówił prof. Jan Szyszko.

Finałem tego jest to, że zamieranie drzewostanów spowodowało również zamieranie siedlisk ważnych z punktu widzenia UE, jak również siedlisk dla gatunków” – dodał szef resortu środowiska. Powiedział też, że obecnie w puszczy leży ok. 4 mln m sześć drewna.

Minister środowiska przypomniał, że w ub. roku przeprowadzona została pełna inwentaryzacja Puszczy, zarówno na obszarze parku narodowego, jak i trzech puszczańskich nadleśnictw.

Od tego roku uruchomiliśmy specjalny program, polegający na tym, że jedna trzecia części gospodarczej zostaje pozostawiona bez dotykania ręką człowieka. I dwie trzecie tej powierzchni zostaje przeznaczone na cele regeneracji układów przyrodniczych, gdzie – zgodnie z prawem UE, broniąc prawa UE – postaramy się odtworzyć to, co zaczęło zanikać” – mówił prof. Jan Szyszko.

Każdy z Państwa może podjąć swoją decyzję i powiedzieć po czyjej jest stronie: czy po stronie tych 17 tys. ha, które nie będą dotykane ręką człowieka, ale które będą monitorowane pod względem występujących gatunków i zmian, czy też po stronie tej, gdzie zgodnie z prawem UE będziemy za pomocą inżynierii ekologicznej odtwarzali te siedliska, które zostały zniszczone” – mówił do dziennikarzy szef resortu środowiska.

Chcemy, aby ten obiekt był wzorem dla całego świata, w zakresie racjonalnej gospodarki, użytkowania zasobów przyrodniczych po to, żeby te zasoby przyrodnicze istniały” – powiedział polityk.

Dziennikarze pytali ministra, co dalej w sporze ws. Puszczy Białowieskiej, czy jest możliwy dialog, spotkanie stron, „okrągły stół”.

Jeżeli chodzi o dalsze sprawy – jest monitoring, jest strona internetowa Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, jak również w ministerstwie środowiska i możecie państwo zadać konkretne pytania w stosunku do konkretnych gatunków, konkretnego miejsca występowania” – odpowiedział prof. Szyszko.

Jak dodał, to samo mogą zrobić zwolennicy i przeciwnicy wycinki, ale „w odniesieniu do konkretnych danych, mapy, miejsca”. „I wtedy będziemy rozmawiali” – mówił prof. Jan Szyszko.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl