fot. twitter.com

Min. Sprawiedliwości: 7,5 mln trafiło do lokatorów poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji

Prawie 7,5 mln zł odszkodowań trafiło już do lokatorów poszkodowanych przez reprywatyzację – przekazał resort sprawiedliwości. Sprawna wypłata środków jest możliwa dzięki nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej oraz gospodarce nieruchomościami, autorstwa Zjednoczonej Prawicy.

Wszystkie dotychczasowe wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia, których jest 236, opiewają na blisko 8 mln zł. Jak poinformowała Komisja Weryfikacyjna dotychczas wykonano 223 przelewy. W najbliższych dniach ruszą kolejne wypłaty. Na mocy zmian w ustawie odszkodowania lokatorom wypłaca minister finansów, ponieważ gdy takie uprawnienia miał warszawski ratusz pojawiały się problemy.

Teraz środki są sprawnie przekazywane – wskazał poseł Jan Mosiński, członek komisji reprywatyzacyjnej.

– Wyręczyliśmy warszawski ratusz i byłego wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja z kłopotu, jaki sprawiała im kwestia wypłaty odszkodowań i zadośćuczynień. Teraz czyni to Skarb Państwa z funduszu reprezentacyjnego. Kolejne decyzje są wydawane, a dziesiątki tysięcy wypłacone. To oczywiście jest bardzo skromna forma odszkodowania i zadośćuczynienia, mamy tego świadomość, ale nowelizacja ustawy pozwala na tego typu działania. To cieszy się dużym poparciem społeczności lokatorskiej, zwłaszcza tych osób, które zostały wyrzucone ze swoich mieszkań w wyniku złodziejskiej reprywatyzacji – dodał.

Inną dobrą informacją dla poszkodowanych lokatorów jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który utrzymał decyzję komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji dotyczącą nieruchomości przy ul. Koszykowej 49a. Według komisji, zwrot budynku nastąpił z naruszeniem prawa.

RIRM/TV Trwam News

drukuj