fot. PAP/Darek Delmanowicz

Min. Rolnictwa przedstawi projekt rozporządzenia Rady Ministrów z postulatami protestujących na granicy rolników

Resort rolnictwa i rozwoju wsi zamierza dziś przedstawić projekt rozporządzenia Rady Ministrów, które ma spełnić postulaty protestujących na granicy rolników – poinformowała minister rolnictwa, Anna Gembicka, która rozmawiała wczoraj z rolnikami prowadzącymi protest na przejściu granicznym w Medyce.

Gospodarze domagają się spełnienia trzech postulatów: dopłat do kukurydzy, przywrócenia kredytów płynnościowych i utrzymania przez samorządy podatku rolnego na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie na dotychczasowej wysokości.

Minister Anna Gembicka zadeklarowała realizację żądań rolników. Jak powiedziała, wczorajsze rozmowy były konstruktywne i obiecujące.

Zaproponowałam protestującym rozwiązanie w postaci zwiększenia akcji kredytowej o 2,5 miliarda złotych, ale oprócz tego próbujemy wypracować rozwiązania dotyczące podatku rolnego, tak żeby z jednej strony nie było uszczerbku dla samorządów, a z drugiej strony, żeby decyzje samorządów nie odbijały się negatywnie na rolnikach. Zaproponowałam także dopłaty do kukurydzy w wysokości 1 tysiąca złotych.  Umówiliśmy się, że jako Ministerstwo rolnictwa będziemy chcieli przedstawić projekt rozporządzenia Rady Ministrów, bo w takiej formie musimy te rozwiązania zaproponować. Będę starała się, żeby zostały przyjęte obiegowo w jak najszybszym tempie – mówiła min. Anna Gembicka.

Minister rolnictwa podkreśliła, że będzie wymagana notyfikacja tych rozwiązań do KE. Zabiega także o spotkanie z unijnym komisarzem ds. handlu, w którym wzięliby udział protestujący.

Rolnicy zapowiedzieli, że protest na granicy zostanie zakończony dopiero, gdy ich postulaty zostaną zrealizowane.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl