Dr n. med. M. Wolny: Zintegrowana opieka nad parą może przynieść wyleczenie z problemu niepłodności

Wiele problemów zdrowotnych dzieci wynika z nieleczonej niepłodności kobiecej i męskiej, czyli problem zostaje i wpływa na zdrowie dziecka poczętego z in vitro – mówiła dr n. med. Małgorzata Wolny, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog, androlog, naprotechnolog, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wśród polityków trwa dyskusja na temat refundacji in vitro z budżetu państwa. We wtorek w Sejmie ma się odbyć głosowanie w tej sprawie. [więcej]

Jak zaznaczyła dr n. med. Małgorzata Wolny, in vitro nie jest metodą leczenia przyczynowego, ale jest jedynie zaradzeniem problemowi bezdzietności w danym małżeństwie. Dodała, że nie ma stu procentowej gwarancji i zdecydowanie nie jest to metoda lecznicza.

– In vitro nie likwiduje przyczyny niepłodności. Jest propozycją, która jest najbardziej sensowna dla małżonków borykających się z problemem niepłodności i jest to propozycja leczenia przyczynowego, czyli jak najbardziej szeroka diagnostyka, bo niepłodność jest problemem wieloczynnikowym – zaznaczyła dr n. med. Małgorzata Wolny.

Dodała, że diagnostyka obejmuje zagadnienia z wielu dziedzin medycyny i nie skupia się tylko na problemach ginekologicznych, ponieważ na płodność wpływa bardzo wiele chorób, niedoborów witamin.

– Przyczynowym leczeniem zajmują się naprotechnolodzy, ale tym leczeniem może się zając każdy lekarz, który wie, co wpływa na płodność człowieka. Idealnie byłoby, gdyby powstały zespoły specjalistów, bo na płodność nie wpływa tylko jeden czynnik. Bardzo często jest to wieloczynnikowy problem. Zespoły specjalistów, którzy znają się i są w stanie zdiagnozować bezpłodność kobiecą i męską, o której wciąż zapominamy, że stanowi olbrzymi odsetek niepłodności małżeńskiej (…). Zintegrowana opieka nad parą może przynieść wyleczenie z problemu niepłodności – wskazała specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog, androlog, naprotechnolog.

Dodała, że czasem wystarczy niewiele – np. sprawdzić profil hormonalny kobiety, czasem wystarczy zredukować masę ciała u mężczyzny, ale czasem trzeba naprawdę szeroko spojrzeć na problem. Jak wskazała gość audycji, in vitro nie rozwiązuje tego problemu.

– Niewyleczona niepłodność i przyczyna niepłodności mogą spowodować zaburzenia zdrowia dziecka, które się pocznie w procedurze in vitro – podkreśliła dr n. med. Małgorzata Wolny.

Dodała, że zdecydowanie priorytet trzeba dać dziecku, które ma się począć w zdrowym ciele mamy, z wyleczonej przyczyny niepłodności.

– Większość wad, z którymi na świat przychodzą dzieci z in vitro, wynika po prostu z tego, że materiał genetyczny, czyli komórka jajowa, nie była w pełni wartościowa, jakościowo dobra albo plemniki miały zaburzoną morfologię, nie miały prawidłowego genomu. Wiele problemów zdrowotnych dzieci wynika z nieleczonej niepłodności kobiecej i męskiej, czyli problem zostaje i wpływa na zdrowie dziecka poczętego – wskazała.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl