fot. PAP/Paweł Supernak

Min. R. Telus: W krajach afrykańskich zaczyna brakować zboża. Tworzy się niepokój społeczny i jeszcze większa migracja. Dziwię się, że UE tego nie widzi

Dla nas najważniejszą rzeczą jest to, żeby ukraińskie zboże na polski rynek nie wpływało. Pomagamy w tym, żeby tranzyt pojechał jak najdalej szczególnie do afrykańskich krajów, do których jeździł przed wojną. W tamtych krajach zaczyna brakować zboża. Tworzy się pewien niepokój społeczny i jeszcze większa migracja. Mocno się dziwię, że Unia Europejska tego nie widzi powiedział Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W czwartek wiceminister gospodarki Ukrainy, Taras Kaczka, poinformował, że Kijów zawiesił skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom ws. zakazu importu ukraińskiego zboża.

Jak na razie żaden dokument dotyczący tej kwestii nie wpłynął do Światowej Organizacji Handlu. Uważamy, że skarga jest bezzasadna. Trzeba by było ją wycofać, a nie zawiesić. (…) Dla nas najważniejszą rzeczą jest to, żeby ukraińskie zboże na polski rynek nie wpływało. Pomagamy w tym, żeby tranzyt pojechał jak najdalej szczególnie do afrykańskich krajów, do których jeździł przed wojną. W tamtych krajach zaczyna brakować zboża. Tworzy się pewien niepokój społeczny i jeszcze większa migracja. Mocno się dziwię, że Unia Europejska tego nie widzi – mówił Robert Telus.

Premier Ukrainy, Denys Szmychal, powiedział, że Ukraina zbierze w tym roku ponad 79 mln ton ziarna, z czego 25 proc. chce przeznaczyć na potrzeby wewnętrzne.

Unia Europejska chce zaszkodzić Polsce, bo wie, że zbliżają się wybory. Im zależy na tym, żeby Donald Tusk wygrał, a PiS przegrało. Uważam, że rolnicy są na tyle rozsądni i mądrzy, że widzą tę sytuację. Dziwię się, że Donald Tusk, który jest w grupie, która ma większość w Unii Europejskiej, pozwala na to. Unia Europejska nie chce uregulować najważniejszej rzeczy, żeby zboże płynęło tam, gdzie powinno, czyli do krajów afrykańskich – zauważył minister rolnictwa.

W trakcie audycji szef resortu odniósł się do sytuacji plantatorów truskawek i krzewów owocowych, którzy zostali poszkodowani przez przymrozki, grad i huragan. Przypomniał, że mogą oni do 20 października składać wnioski o pomoc.

Plantatorzy, którzy mają od 30 do powyżej 70 proc. strat, uzyskają dopłaty. To jest 5 tys. zł na drzewka owocowe, które ucierpiały w ponad 70 proc. i 2,5 tys. zł na krzewy owocowe. W granicach między 50 a 70 proc. strat mamy połowę dopłat, które są powyżej 70 procent. Między 30 a 50 proc. strat – mamy ¼ tych stawek – zaznaczył gość Radia Maryja.

Kolejnym programem, który cieszy się dużym zainteresowaniem, jest wymiana w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych z materiałów zawierających azbest. Uruchomiony zostanie drugi nabór wniosków. Rozpocznie się on 15 grudnia 2023 r. i potrwa do 12 stycznia 2024 roku.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem ministra Roberta Telusa można odsłuchać [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl