PAP/Piotr Nowak

Min. P. Gliński: Dzięki sukcesom w igrzyskach polski sport się rozwija

Dzięki sukcesom reprezentantów Polski w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich możliwe jest zwiększenie finansowania polskiego sportu z budżetu państwa – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński, na uroczystości w Warszawie.

W stołecznym Zamku Królewskim medaliści tegorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio oraz ich trenerzy otrzymali odznakę „Za Zasługi dla Sportu”. Dotychczas w ten sposób można było uhonorować tylko trenerów i inne osoby wyróżniające się działalnością sportową, ale nie samych zawodników, jednak to zmieniło niedawne rozporządzenie ministerstwa.

„To najwyższe odznaczenie resortu. Rozszerzyliśmy grupę osób o czynnych sportowców. Oni też powinni jeszcze w czasie kariery, kiedy na to zasługują, takie odznaczenia otrzymywać. Rodzina olimpijska i paraolimpijska to jedna rodzina. Integracja jest naturalna i bardzo się z tego wszyscy cieszymy” – powiedział Gliński podczas przemówienia powitalnego.

Jak podkreślił, sukcesy „Biało-Czerwonych” pozytywnie wpłyną na rozwój zawodowego i masowego sportu w Polsce.

„Sport jest elementem kultury wysokiej i należy czcić takie chwile. Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie przyniosły Polsce sukcesy. Dzięki nim jest możliwe zwiększenie wsparcia państwa dla sportu. W budżecie przewidziano ponad 200 milionów złotych na kolejne programy ministerstwa. To wszystko, co zostało zbudowane przez moich poprzedników, jest cały czas rozwijane dzięki waszej pracy i waszym sukcesom. To także przekłada się na sport masowy, powszechny. Cieszymy się, że coraz więcej Polaków ma kontakt z aktywnością ruchową” – powiedział szef resortu, zwracając się do sportowców.

Odznakę „Za Zasługi dla Sportu” otrzymali w poniedziałek także m.in. prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga; prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, Andrzej Supron; wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Mieczysław Nowicki; była minister sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk; prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Adam Korol; członek zarządu PKOl, Ryszard Czarnecki; dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem, Piotr Małachowski, a także była siatkarka Małgorzata Glinka-Mogentale.

„W imieniu sportowców chciałbym bardzo podziękować za wsparcie i zaufanie, które otrzymaliśmy. Mam nadzieję, że sportowcy odpowiednio je wykorzystają i po igrzyskach w Paryżu będzie nas tutaj jeszcze więcej” – powiedział Piotr Małachowski.

W igrzyskach olimpijskich „Biało-Czerwoni” uzyskali 14 medali: cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych. Z kolei w paraolimpijskich na podium stanęli 25 razy – 7 złotych, 6 srebrnych, 12 brązowych, ale jeden krążek prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 metrów.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl