fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. P. Czarnek w Radiu Maryja: To, co robi Szymon Hołownia jako marszałek i to, co robią kluby, które stworzyły większość sejmową, jest skrajnie niedemokratycznym działaniem

To, co robi Szymon Hołownia jako marszałek i to, co robią kluby, które stworzyły większość sejmową, jest skrajnie niedemokratycznym działaniem. Totalitarna opozycja przerodziła się w totalitarną większość, co z demokracją nie ma nic wspólnego, dlatego mówimy, że mamy naszego kandydata na wicemarszałka. Jest nim Elżbieta Witek i żądamy wyboru tego wicemarszałka w skład Prezydium Sejmu – powiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wybrany w poniedziałek na marszałka Sejmu X kadencji Szymon Hołownia wygłosił w czwartek swoje pierwsze telewizyjne orędzie [czytaj więcej].

Prof. Przemysław Czarek został poproszony o komentarz do tego wystąpienia.

Na razie przyglądamy się temu, co robi marszałek Szymon Hołownia. Widać, że z jednej strony ta funkcja sprawia mu przyjemność, a z drugiej strony wychodzi poza swoje kompetencje, ale dajemy mu szanse na to, żeby poczytać regulamin i stać się marszałkiem Sejmu, a nie nadzorcą posłów, zwłaszcza połów z jednej strony sceny politycznej. W demokratycznym parlamencie takie same prawa w Sejmie ma opozycja, jak i większość sejmowa. To musi jeszcze zrozumieć marszałek Hołownia, a póki co nie różni się od tego Szymona Hołowni, którego znają widzowie z różnych programów rozrywkowych w TVN. Nie można odmówić przygotowania marszałkowi Szymonowi Hołowni, erudycji, natomiast to nie wszystko, aby pełnić taką funkcję w Sejmie – zaznaczył minister.

Polityk odniósł się również do odrzucenia przez Sejm kandydatury Elżbiety Witek z Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko wicemarszałka Sejmu. 

Nie mamy innej kandydatury, ponieważ jest skrajnie niedemokratycznym działaniem, sprzecznym z obyczajami demokratycznymi to, co zrobiła dzisiaj ukształtowana większość sejmowa. Mamy największy klub w tym Sejmie; klub liczy 194 posłów, zdobyliśmy największe poparcie w tegorocznych wyborach. To jest drugi najwyższy wynik w wyborach parlamentach w historii III Rzeczpospolitej i temu klubowi wyznacza się tylko jednego przedstawiciela w prezydium i to jeszcze stawia się warunki, kto ma nim być – wyjaśnił prof. Przemysław Czarnek.

To, co robi Szymon Hołownia jako marszałek i to, co robią kluby, które stworzyły większość sejmową, jest skrajnie niedemokratycznym działaniem. Totalitarna opozycja przerodziła się w totalitarną większość, co z demokracją nie ma nic wspólnego, dlatego mówimy, że mamy naszego kandydata na wicemarszałka. Jest nim Elżbieta Witek i żądamy wyboru tego wicemarszałka w skład Prezydium Sejmu – dodał.

Niektórzy eksperci doszukują się w wystąpieniach nowego marszałka wstępnej kampanii wyborczej na stanowisko prezydenta RP. Do sprawy odniósł się gość Radia Maryja.

Myślę, że jest to kolejne wystąpienie kandydata na prezydenta Szymona Hołowni począwszy od pierwszego wystąpienia w Sejmie, kiedy został wybrany na stanowisko marszałka. Ten show, który zrobił, wydaje mi się, że jest jednak bardziej adekwatny do rozrywkowych programów telewizyjnych, a nie do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej czy pod kandydaturę na prezydenta RP, ale to jest moje prywatne zdanie. Już widziałem te szeroko otwarte oczy Donalda Tuska ze zdziwienia przy niektórych fragmentach wypowiedzi Hołowni na początku objęcia przez niego funkcji. Już widział, co zrobił, pozwalając Szymonowi Hołowni dostać się na funkcję, którą będzie wykorzystywał przez następne 1,5 roku w celach kampanii wyborczej. To jest potężne zagrożenie dla samego Donalda Tuska, który również ma aspiracje do kandydowania na urząd prezydenta RP, jak i pana Trzaskowskiego, który – póki co – jest nieformalnie kandydatem Platformy – wyjaśnił minister.

Całą rozmowę z dr. hab. Przemysławem Czarnkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl