fot. Jonathan Kemper/Unsplash

USA: zarząd OpenAI, twórcy ChatGPT, odwołał szefa firmy Sama Altmana

Firma OpenAI, twórca ChatGPT, odwołała dyrektora wykonawczego spółki (CEO) i jej współzałożyciela, Sama Altmana, oraz innego założyciela i prezesa Grega Brockmana. Według zarządu Altman nie był „szczery” w komunikacji z zarządem. Rolę Altmana przejęła tymczasowo dotychczasowa dyrektor ds. technologii Mira Murati. 

W wydanym w piątek krótkim komunikacie oznajmiającym decyzję nie podano konkretnych powodów, poza wzmianką, że Altman miał „nie być konsekwentnie szczery” w komunikacji z zarządem. Według portalu The Verge, do zmiany doszło nagle i była ona zaskoczeniem dla pracowników spółki, jak i głównego partnera OpenAI, Microsoftu, który wykorzystuje model w swojej wyszukiwarce Bing i zainwestował w spółkę miliardy dolarów. Obie firmy zapowiedziały kontynuowanie współpracy.

Sam Altman był jedną z czołowych postaci branży AI i zwolennikiem stworzenia „bezpiecznej” tzw. ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. superinteligentnego systemu zdolnego do rozumowania na poziomie człowieka lub go przewyższającego.

Biznesmen jednocześnie otwarcie mówił o katastrofalnych ryzykach dla ludzkości z tym związanym. Jeszcze w czwartek Altman występował na konferencji podczas szczytu APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku) w San Francisco, mówiąc o konieczności stworzenia silnej sztucznej inteligencji jako odpowiedzi na kryzysy trapiące świat.

Jak przekazał we wpisie na portalu X Brockman, który założył z nim OpenAI – początkowo jako organizację non-profit – zostali oni wraz z Altmanem w piątek poinformowani o swoim zwolnieniu przez Ilyę Sutskevera, głównego naukowca firmy, który również współzakładał OpenAI. Według The Verge, między Sutskeverem i Altmanem od dawna dochodziło do tarć m.in. w związku z polityką firmy dotyczącą bezpieczeństwa AI.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl