PAP/Wojtek Jargiło

Min. P. Czarnek: Nie ma silnego państwa bez silnej administracji skarbowej

Nie ma silnego państwa bez silnej administracji skarbowej – powiedział w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. Podziękował funkcjonariuszom KAS za ich pracę.

Minister Czarnek wręczył w czwartek awanse i odznaczenia dla zasłużonych pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej podczas uroczystości na Placu Litewskim w Lublinie. Jak mówił, dzięki pracy Izby Administracji Skarbowej dochody budżetu państwa zwiększyły się w ostatnich latach z 290 mld zł do 480 mld zł.

„To jest Państwa praca, praca Izby Administracji Skarbowej, za którą ogromnie dziękujemy. Nie ma silnego państwa bez silnej administracji skarbowej. Dzisiaj za pracę w silnej administracji skarbowej bardzo serdecznie dziękujemy” – mówił.

Zaznaczył, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy budżetowej, w której „nie zmniejsza wydatków, bo brakuje przychodów, tylko zwiększa wydatki, bo przychodów jest o 80 mld złotych więcej”.

„Jako minister edukacji i nauki mam szczególną satysfakcję dlatego, że już dzisiaj mogę mówić o miliardzie złotych więcej na naukę i szkolnictwo wyższe, mogę mówić o miliardzie złotych więcej na szkoły podstawowe, na Laboratoria Przyszłości, na nowoczesny sprzęt, drukarki 3D i wszystko, o czym dzieci i młodzież w szkołach marzyli” – powiedział Czarnek. 

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w 2017 r., po połączeniu służb celnej, skarbowej i podatkowej. W skład KAS wchodzi 16 Izb Administracji Skarbowej (po jednej w każdym województwie). W Lublinie podlegają jej 22 urzędy skarbowe oraz Lubelski Urząd Celno-Skarbowy, z podległymi delegaturami w: Lublinie, Białej Podlaskiej i Zamościu, które odpowiadają m.in. za obsługę 12 przejść granicznych na granicy z Białorusią i Ukrainą. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie jest jednym z większych pracodawców w regionie. Zatrudnia blisko 4,2 tys. osób.

Jednym z najważniejszych zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest walka z przestępczością, w tym z wyłudzeniami podatku VAT. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie podała w komunikacie, że zajmuje czołowe miejsce w Polsce jeżeli chodzi o zwalczanie granicznej przestępczości akcyzowej. Funkcjonariusze lubelskiej KAS mają też sukcesy w likwidacji kanałów przerzutowych papierosów zza wschodniej granicy oraz rozbijaniu zorganizowanych grup przestępczych trudniących się przemytem papierosów.

Od stycznia do sierpnia br. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali na przejściach granicznych oraz podczas kontroli na terenie kraju m.in. ponad pół miliona paczek papierosów o wartości rynkowej około 8 mln złotych, 2,1 ton suszu tytoniowego, 5,5 tys. litrów alkoholu, ponad 5,3 tys. sztuk farmaceutyków, a także broń i elementy broni, jak kastety czy kije bejsbolowe. Wśród przemycanych towarów były także okazy zwierząt zagrożonych wyginięciem i objętych Konwencją Waszyngtońską (CITIES) oraz wyroby z nich wykonane, m.in. ponad 16 kg żywych pijawek czy 9,2 tys. tabletek z ekstraktem z konika morskiego.

PAP

drukuj