Fot. PAP/Andrzej Lange

Min. M. Kamiński do funkcjonariuszy SOP: Dzięki Wam najważniejsi przywódcy mogą bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki

To dzięki Wam, nasi najważniejsi przywódcy polityczni mogą bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki konstytucyjne – obowiązki wobec państwa, narodu, jego obywateli – powiedział w piątek podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

W piątek na dziedzińcu Belwederu odbyły się obchody święta Służby Ochrony Państwa. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Podczas obchodów wręczone zostały wyróżnienia i odznaczenia państwowe oraz awanse oficerskie.

Szef MSWiA, zwracając się do funkcjonariuszy SOP, zaznaczył, że pełnią służbę „w formacji fundamentalnie ważnej, formacji odpowiedzialnej za sprawne funkcjonowanie państwa polskiego”.

„Ochraniacie najważniejsze konstytucyjnie osoby w państwie – pana prezydenta, pana premiera, marszałka Sejmu, Senatu, ochraniacie najważniejsze budynki państwa polskiego; ochraniacie naszych zagranicznych gości, przywódców zagranicznych, którzy odwiedzają nasze państwo. To są rzeczy niesłychanie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwowego, z punktu widzenia prestiżu państwa” – zaznaczył Mariusz Kamiński.

Dodał, że to dzięki funkcjonariuszom SOP najważniejsi przywódcy polityczni mogą bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki konstytucyjne – obowiązki wobec państwa, narodu i jego obywateli.

„Choć zawsze w cieniu, codziennie jesteście na pierwszej linii. Często udzielacie również w trybie nagłym wsparcia wysokim urzędnikom państwowym, których bezpieczeństwo jest zagrożone. Zawsze czynicie to skutecznie, szybko, profesjonalnie. Zawsze na Służbę można liczyć” – powiedział Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA przypomniał, że funkcjonariusze SOP chroniąc innych, narażają własne życie i zdrowie.

„Pamiętamy o tym, co stało się w Bagdadzie w 2007 roku, pamiętamy o tym, co stało się w Smoleńsku w 2010 roku, pamiętamy o każdym naszym poległym funkcjonariuszu” – zaznaczył.

Mariusz Kamiński podziękował funkcjonariuszom SOP za ich codzienny trud i służbę.

„Szczególne gratulacje składam tym funkcjonariuszom, którzy otrzymali promocję na I stopień oficerski. Wiem, jak ważny jest to dzień w życiu funkcjonariusza” – zaznaczył.

Komendant SOP, mjr Paweł Olszewski, zwracając do zebranych poinformował, że w tym roku – chcąc w wyjątkowy sposób podkreślić pamięć o poświęceniu poległych funkcjonariuszy – nadane zostaną pamiątkowe nazwy ulicom, budynkom i pomieszczeniom na terenie obiektów administrowanych przez SOP.

Paweł Olszewski podziękował funkcjonariuszom SOP za poświęcenie i wysiłek, jaki wkładają każdego dnia w realizację obowiązków służbowych i złożył życzenia.

„Proszę pozwolić, że serdecznie pozdrowię żołnierza AK, pana Janusza Polkowskiego <<Sójkę>>, ostatniego świadka i żołnierza Oddziału Dyspozycyjnego B, Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej, którego tradycje Służba Ochrony Państwa dumnie i z ogromnym poświęceniem kultywuje” – powiedział.

Zwracając się do oficerów awansowanych na I stopień oficerski zaznaczył, że nie ma wątpliwości, że nominowani dziś oficerowie „będą godnie, dumnie i z satysfakcją budować należny formacji wizerunek i jak najlepiej reprezentować Służbę Ochrony Państwa”.

SOP powołano w miejsce Biura Ochrony Rządu, a jej zadania nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. SOP ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom, oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

PAP

drukuj