fot. PAP/Marcin Obara

Min. M. Jarosińska-Jedynak zapowiedziała stworzenie mapy drogowej do Krajowego Planu Odbudowy

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapowiedziała stworzenie mapy drogowej do Krajowego Planu Odbudowy.

W ramach unijnego instrumentu odbudowy i zwiększenia odporności po tzw. pandemii do Polski trafi ponad 57 mld euro – 34 mld euro to pożyczki; reszta w postaci dotacji.

Środki mają trafić na różnego rodzaju inwestycje. Do tej pory do Ministerstwa Funduszy wpłynęło ponad 2,5 tysiąca projektów. Złożyły je resorty i regiony.

Minister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała, że po wstępnej analizie wybrano 1198 projektów. Dotyczą one m.in. energetyki czy transportu.

Zadaniem resortu będzie wybranie tych, które najlepiej będą odpowiadać na reformy i wyzwania w najbliższych dwóch latach. Szefowa resortu zapowiedziała mapę drogową do Krajowego Planu Odbudowy.

– Tworzymy swego rodzaju mapę drogową do Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie pokazywał cele, założenia oraz reformy, jakie są potrzebne, ale również będzie pokazywał typy projektów i przedsięwzięć, które są złożone (…) – prawie 1200 projektów. Mapa drogowa będzie też dokumentem, który pokaże, że jeżeli projekt nie kwalifikuje się do Krajowego Planu Odbudowy, to ma on możliwość pozyskania środków z innych źródeł finansowania – wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, każde państwo członkowskie ma przesłać Krajowy Plan Odbudowy do 31 kwietnia przyszłego roku. Bruksela chce także, aby każdy kraj opracował jednocześnie narodowy program reform. Polska rozpoczęła już nieformalne konsultacje dokumentu z Komisją Europejską.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl