fot. PAP/Andrzej Lange

Min. M. Błaszczak: Chcemy stworzyć silny i trwały fundament rozwoju polskich sił zbrojnych

Chcemy, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, stworzyć silny, trwały fundament do rozwoju polskich sił zbrojnych – powiedział w środę Mariusz Błaszczak, szef MON, podczas uroczystości powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę członków Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności.

Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że Rada, która ma funkcjonować w ramach Narodowej Rady Rozwoju, wypracuje dla prezydenta Dudy ekspertyzy, które przyczynią się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej i zapewnienia bezpieczeństwa naszemu krajowi. [czytaj więcej]

„Prezydent Andrzej Duda, jako zwierzchnik sił zbrojnych, przykłada dużą uwagę do spraw dotyczących obronności” – podkreślił minister.

Wskazał, że w 2015 r. polskie siły zbrojne liczyły 95 tys. żołnierzy zawodowych, a obecnie – 113 tysięcy.

„Powstały Wojska Obrony Terytorialne – dziś to już ponad 32 tys. żołnierzy zawodowych” – zaznaczył Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1471163871327047686

„Czy możemy sobie wyobrazić, co by się działo, kiedy zostaliśmy poddani atakowi hybrydowemu, kiedy wojsko polskie byłoby mniej liczne, nieprzygotowane do tego, żeby stawić czoło temu wyzwaniu?” – pytał Mariusz Błaszczak.

Przekonywał, że to właśnie dzięki „konsekwentnej polityce ludzi Prawa i Sprawiedliwości Polska jest bardziej bezpieczna”. [więcej]

Minister przypomniał, że Polska ma w planach powołanie wojsk obrony cyberprzestrzeni i konsekwentnie prowadzi modernizację wojska, starając się przy tym zamawiać broń w rodzimych zakładach.

„Tam, gdzie to nie jest możliwe, zamawiamy najnowocześniejszą broń produkowaną za granicą. Przykładem jest F35, najnowocześniejszy samolot na świecie, który kupiliśmy na wyposażenie polskich sił powietrznych” – wskazał Mariusz Błaszczak.

Wspomniał też o rządowym projekcie ustawy o obronie ojczyzny, nad którym trwają obecnie konsultacje.

„Na ten temat z Panem Prezydentem też już rozmawiałem. Zależy nam na tym, żeby stworzyć taki silny, trwały fundament do tego, żeby polskie siły zbrojne mogły być rozwijane, tak żeby umocnić bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – podkreślił szef MON.

Szef MON nie szczędził w swym wystąpieniu krytyki rządzącej w latach 2007-2015 koalicji PO-PSL. Swym poprzednikom zarzucił m.in. likwidację wielu jednostek wojskowych.

„Szczególnie zły był rok 2011, kiedy zlikwidowano 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki. Zlikwidowano pułk w Suwałkach, zlikwidowano batalion w Siedlcach, brygadę w Lublinie” – mówił Mariusz Błaszczak.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl