fot. PAP/Paweł Supernak

Min. J. K. Ardanowski: W Polsce istnieje duże zagrożenie związane z suszą

Zagrożenie suszą w Polsce jest poważne – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski. Minister rolnictwa i rozwoju wsi dodał, że służby monitorują sytuację. Jednocześnie zapewnił, że rolnicy nie zostaną bez pomocy.

Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnił, że zagrożenie suszą nie jest jednakowe – lepsza sytuacja panuje np. na południu kraju, gdzie padał deszcz. Na niektórych obszarach Polski – jak mówił – opady były jednak symboliczne.

– Jeżeli problemy suszowe będą się utrwalały, zostanie podjęta decyzja Rady Ministrów o uruchomieniu środków. Jest zapewnienie premiera Mateusza Morawieckiego, że podobnie, jak w ubiegłym roku – kiedy udzieliliśmy największej pomocy w historii, przekraczającej 0,5 miliarda euro – tak i w tym rolnicy nie pozostaną bez pomocy – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.  

Susza coraz bardziej doskwiera też m.in. Czechom i Słowakom. Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się wczoraj z ministrami rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o osiem państw. Uczestnicy debaty ustalili, że poinformują o tym Komisję Europejską, aby była ona przygotowana do uruchomienia ewentualnej pomocy ze środków europejskich.

RIRM

drukuj