fot. PAP/Paweł Skraba

Min. J. K. Ardanowski: Rolnictwo nie może istnieć bez przetwórstwa

Rolnictwo nie może istnieć bez przetwórstwa; dzięki firmom tej branży może się rozwijać eksport – powiedział w czwartek w Toruniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w Toruniu w obchodach 25-lecia współpracy firmy Toruń-Pacific z Nestle i General Mills.

„Chcę swoją obecnością tutaj pokazać, jak ogromne znaczenie rząd Prawa i Sprawiedliwości przywiązuje do produkcji żywności w Polsce, do polskiego rolnictwa, które bez przetwórstwa nie może istnieć” – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Dodał, że zakład firmy Toruń-Pacific odgrywa istotną rolę jako ważny podmiot gospodarczy na rynku lokalnym – dając zatrudnienie, dochody dla samorządu w postaci podatków oraz realizując idee społecznej wrażliwości biznesu. Ocenił, że rosnący z roku na rok eksport może się rozwijać właśnie dzięki takim firmom. Dodał, że na światowych rynkach żywności wygrywają ci, którzy produkują tą o najwyższej jakości.

Jan Krzysztof Ardanowski poprosił o rozważnie możliwości produkcji produktu, na który na świecie „niestety jest coraz większe zapotrzebowanie”.

„Są to batony ratujące życie ludziom w stanie skrajnego wyczerpania, będących na granicy śmierci głodowej. (…) Ci ludzie nie mogą dostać jakiejkolwiek żywności. Musi to być precyzyjnie skonstruowany baton zawierający zarówno energię w postaci łatwo przyswajalnych cukrów, ale i tłuszczy, białka oraz witamin. To wszystko mamy w Polsce. Moglibyśmy stać się dostarczycielem światowym tego produktu” – powiedział szef resortu rolnictwa.

PAP/RIRM

drukuj