fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. J. Emilewicz: Rząd stara się być pomostem w dialogu między UE i USA w kwestii Iranu

Polska nie ma w Iranie znaczących inwestycji. Rząd stara się być pomostem w dialogu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi w kwestii Iranu – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa resortu uczestniczyła wczoraj w Brukseli w spotkaniu ministrów do spraw handlu państw Unii Europejskiej. Omawiali oni m.in. bieżące kwestie w relacjach z USA, a także stan negocjacji umów handlowych UE z partnerami zewnętrznymi.

Minister Jadwiga Emilewicz na pytanie, czy wycofanie się USA z umowy nuklearnej z Iranem może być szkodliwe dla polskich firm, odpowiedziała, że „nie mamy tam znaczących inwestycji”.

– Stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne – państwa członkowskie UE wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi starają się wypracować wspólną, jedną politykę wobec tego obszaru. Jeżeli chodzi o wpływ na Polskę i polską gospodarkę, to pomimo zainteresowania tym rynkiem przypominam, że nie mamy tam znaczących inwestycji, zatem nasza sytuacja różni się w sposób znaczący od innych państw członkowskich, których przedsiębiorcy są znacznie bardziej aktywni. My, jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, staramy się być pomostem w dialogu pomiędzy UE a USA, budując jednolite stanowisko – wskazała Jadwiga Emilewicz.

Unijna dyplomacja stara się ratować podpisane w 2015 r. porozumienie nuklearne z Iranem. W jego ramach Teheran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych nań sankcji. Umowę pod znakiem zapytania postawiła decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu z niej Stanów Zjednoczonych. Lider USA ogłosił także nałożenie „potężnych sankcji” na Teheran.

Resort finansów Stanów Zjednoczonych zapowiedział potem, że w ciągu 90 dni wycofa licencje na eksport do Iranu dóbr i usług związanych m.in. z lotnictwem, motoryzacją i sprzedażą metali, aluminium; po upływie 180 dni nałoży ponownie sankcje na transakcje związane z handlem ropą.

RIRM

drukuj