PAP/Leszek Szymañski

Min. J. Czaputowicz złożył wizytę w Chorwacji

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz złożył wizytę w Zagrzebiu. Spotkał się tam z chorwacką prezydent, tamtejszym premierem oraz szefową chorwackiej dyplomacji.

Unijny budżet, wymiana handlowa oraz bezpieczeństwo militarne i energetyczne – to główne tematy, które podjął szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz z chorwackimi władzami.

– Chcę wyrazić wdzięczność naszemu partnerowi z Chorwacji za obecność wojskową w Polsce. W jednostce w Orzyszu stacjonuje w ramach wojsk NATO 80 żołnierzy chorwackich. Chorwacja także przystąpiła do wyszehradzkiej grupy bojowej UE – zauważył minister Jacek Czaputowicz.

Jak wskazała szefowa chorwackiej dyplomacji, NATO to obecnie jedyny możliwy sojusz militarny.

– NATO to organizacja, dla której nie ma alternatywy, bo chodzi o bezpieczeństwo transatlantyckie. Nie tak dawno temu w Chorwacji trwała jeszcze wojna. Mając na uwadze, że kwestie bezpieczeństwa są dla nas najważniejsze, zgodziliśmy się, że dalsze wzmacnianie transatlantyckich stosunków jest kluczowe w dzisiejszych czasach – zaznaczyła Marija Pejcinović Burić.

By zapewnić bezpieczeństwo Europie, ważna jest także dywersyfikacja źródeł energii – wskazywał minister Jacek Czaputowicz.

– Wybudowaliśmy terminal LNG w Świnoujściu. Jesteśmy zaawansowani jeśli chodzi o budowę Baltic Pipe. Zostałem przez panią premier poinformowany o zaawansowaniu prac, jeśli idzie o budowę terminalu na wyspie Kyrk. Wówczas moglibyśmy stworzyć poprzez połączenia między naszymi państwami taki kręgosłup przesyłu gazu, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne w regionie – akcentował szef polskiej dyplomacji.

Dywersyfikacja źródeł energii jest potrzebna nie tylko Polsce, ale również Chorwacji.

– Terminal LNG w Świnoujściu to kwestia bezpieczeństwa energetycznego. To także możliwość na polepszenie naszych stosunków. Mamy nadzieję, że również i my zakończymy nasze prace w tym kierunku i że LNG będzie jedną z najważniejszych kwestii w środkowej Europie, jeśli chodzi o dywersyfikację źródeł energii – mówiła Marija Pejcinović Burić.

Oprócz kwestii bezpieczeństwa tematem rozmów była również polsko-chorwacka wymiana handlowa. Obecnie szacowana jest na poziomie nieco ponad miliarda euro.

– Istnieje potencjał rozwoju współpracy gospodarczej, wymiana handlowa między naszymi państwami rośnie – przekroczyła 1,1 mld euro w ubiegłym roku i ma tendencję wzrostową. Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani pogłębieniem współpracy. Jesteśmy także otwarci na inwestycje ze strony przedsiębiorców chorwackich – zapewnił minister Jacek Czaputowicz.

Już w przyszłym roku to Chorwacja obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Dlatego też wspólne spostrzeżenia Polski i Chorwacji to dobry znak na przyszłość, zwłaszcza w kontekście negocjacji nad unijnym budżetem oraz w sprawie europejskiego bezpieczeństwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj