Szef MSZ: Polska nie zgodzi się na uzależnienie funduszy UE od kryteriów praworządności

Polska na pewno nie zgodzi się na uzależnienie wypłacania funduszy unijnych od kryteriów praworządności w państwach członkowskich Unii Europejskiej – oświadczył dziś szef MSZ Jacek Czaputowicz. Ocenił, że UE wykorzystuje środki strukturalne jako „mechanizm nacisku”.

Minister Czaputowicz był dziś pytany w radiu Wnet o doniesienia, według których Komisja Europejska pracuje nad „uzależnieniem wypłacania środków UE od kryteriów praworządności”.

„Na taki wariant Polska na pewno się nie zgodzi. Nie sądzę, że jest to zgodnie z zasadami UE. Fundusze strukturalne to nie jest jakaś dobroczynność; to metoda wyrównywania startu, wypłacana według określonych zasad dochodów w danym państwie” – powiedział Jacek Czaputowicz.

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova potwierdziła w środę w Brukseli, że Komisja Europejska pracuje nad sposobem uzależnienia wszystkich środków UE od funkcjonowania skutecznego wymiaru sprawiedliwości oraz praworządności w krajach członkowskich.

„To logiczne, że jeśli wykorzystujemy pieniądze zebrane od europejskich podatników, musi być gwarancja, że mamy niezależny wymiar sprawiedliwości i praworządność” – powiedziała Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Szef MSZ zwrócił uwagę, że po akcesji do UE, Polska otworzyła swój rynek dla firm zagranicznych, które – jak mówił – „czerpią (z tego) znaczne zyski”.

„Za to Polska otrzymała prawo do korzystania z pewnej rekompensaty w postaci funduszy strukturalnych” – dodał.

Jacek Czaputowicz ocenił, że z uwagi na szybkie tempo rozwoju Polski, unijne wsparcie będzie w kolejnych latach coraz mniejsze.

Przypomniał ponadto, że Polska nie tylko otrzymuje środki z budżetu UE, ale też wpłaca do niego składki.

„To są miliardy złotych. To nie jest żadna działalność charytatywna, czy łaska, że otrzymujemy te fundusze” – oświadczył.

„Martwi mnie, że UE traktuje to jako pewien mechanizm nacisku, czy wręcz szantażu” – dodał.

Zdaniem ministra Czaputowicza, uzależnienie wypłacania funduszy unijnych od stanu praworządności „jest niemożliwe”, bo – jak mówił – „nie zależy od tego, jak państwa członkowskie się reformują, tylko od obiektywnych kryteriów”.

„Nie można zabrać żadnemu państwu tych funduszy” – ocenił.

Podkreślił też, że Polska „nie podda się narracji, że będzie można wywierać w tym zakresie presję”; przypomniał, że pod kierunkiem premiera Mateusza Morawieckiego powstaje „biała księga”, w której rząd ustosunkowuje się do zarzutów Komisji Europejskiej. Według min. Czaputowicza, zarzuty KE wobec Polski są „niesłychanie niesprawiedliwie”.

Komisja Europejska w grudniu ub.r. zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl