fot. PAP/EPA

100 dni nowej szefowej Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen świętuje sto pierwszych dni na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej. Pierwszego grudnia padło wiele obietnic. Jednak dzisiaj na pierwszy plan wychodzi wiele nierozwiązanych problemów.

Przejęcie sterów w Komisji Europejskiej przez Ursulę von der Leyen przypadło w trudnym czasie.

– Najważniejsze problemy to jest Unia po brexicie. Wprawdzie do końca roku jeszcze ten pełny brexit nie wejdzie w życie. Jedno z ważnych zadań to jest wynegocjowanie nowych porozumień. I tutaj mówi się, że rozbieżności Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i rządu Wielkiej Brytanii są bardzo duże – powiedział dr Marceli Burdelski, politolog.

Kolejny poważny problem to kryzys migracyjny – podkreślił dr Marceli Burdelski.

– W Turcji jest 3,5 mln uchodźców z Syrii – dodał politolog.

Jeszcze nie tak dawno Turcja otwierała im drogę do Europy.

– Pani Merkel z Tuskiem sprawę załatwili, że wysyłali pieniądze do Ankary – podkreślił dr Marceli Burdelski.

Teraz problem znów się nasilił. Prezydent Turcji domaga się kolejnej puli pieniędzy.

Dopóki wszystkie oczekiwania Turcji, w tym swobodny przepływ, otwieranie granic, aktualizacja unii celnej i pomoc finansowa, nie zostaną spełnione w konkretny sposób, będziemy kontynuować naszą obecną praktykę na naszych granicach – zaznacza Recep Erdogan, prezydent Turcji.

Recep Erdogan szantażuje w ten sposób Unię, i jeśli nowa przewodnicząca nie znajdzie rozwiązania, to kolejna fala imigrantów zaleje Europę. Z Kryzysem już nie radzi sobie Grecja.

– Turcja ma do odegrania kluczową rolę w rozwiązaniu problemu uchodźców i potrzebuje pomocy Europy. Nie może się to dziać jednak w atmosferze gróźb i szantażu oraz przy wykorzystaniu uciekających ludzi jak pionki – mówi Kyriakos Mitsotakis, premier Grecji.

Państwa członkowskie dzieli także sprawa unijnego budżetu.

– Mam nadzieję, że wygra opcja, która jest za tym, żeby wzmocnić budżet Unii Europejskiej i wzmocnić tę część budżetu, która dotyczy wspólnej polityki rolnej – podkreślił Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Dla polskiej gospodarki bardzo niebezpieczny jest sztandarowy program przewodniczącej, chodzi o tzw. „Europejski Zielony Ład”.

– Czyli w istocie realizacja pewnego programu niemiecko-francuskiego, dotycząca dekarbonizacji całej Unii – wskazał prof. Mieczysław Ryba, politolog.

Przed Ursulą von der Leyen  stoi teraz poważne wyzwanie jakim jest walka z kornawirusem. Bruksela niestety zawiodła już wiele państw w tej sprawie. Państwa narodowe muszą radzić sobie z kryzysem właściwie same.

TV Trwam News

drukuj