fot. PAP/Rafał Guz

Min. J. Czaputowicz podsumował trzy lata działalności MSZ

Minister Jacek Czaputowicz podsumował w piątek dotychczasową działalność Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zwrócił uwagę m.in. na umocnienie bezpieczeństwa Polski na arenie międzynarodowej.

Szef resortu spraw zagranicznych, podsumowując trzyletnią pracę swojego resortu, zwrócił uwagę na trzy priorytety polityki zagranicznej.

– Po pierwsze, bezpieczeństwo, a więc działania służące rozbudowie własnych zdolności obronnych, wzmocnieniu potencjału relacji sojuszniczych w ramach NATO i UE, prowadzeniu aktywnej polityki regionalnej. Po drugie, rozwój rozumiany jako aktywność wspierająca budowanie siły gospodarczej i społecznej Rzeczpospolitej. Po trzecie, umacnianie korzystnego wizerunku Polski, jej wiarygodności w skali europejskiej i globalnej – mówił polityk.

Minister dodał, że członkostwo w UE ma dla Polaków dużą wartość.

– Chcemy współtworzyć i kształtować Unię. Cenimy również dorobek integracji europejskiej i oczekujemy od rządu aktywności – wskazał.

Szef resortu zaznaczył, że istotnym składnikiem relacji transatlantyckich jest także współpraca z USA. Ma ona jednak też swoje niedociągnięcia – zaznaczył politolog dr Aleksander Kozicki.

– Z jednej strony powoduje to, iż jesteśmy aktywni na Ukrainie, z drugiej strony, wpływa to na relacje polsko-izraelskie, a trzeba pamiętać np., iż cały czas nie jest rozwiązana kwestia wiz dla Polaków, którzy chcą się udać do Stanów Zjednoczonych – powiedział dr Aleksander Kozicki.

W przyszłym tygodniu trzy lata swojej działalności podsumowują m.in. ministerstwo sportu i kultury.

TV Trwam News/RIRM

drukuj