Szef polskiego MSZ spotka się w Brukseli z wiceprzewodniczącym KE

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotka się dziś w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla Polskiego Radia podkreślił, że rozmowa jest próbą pokazania dobrej woli i nawiązania osobistych kontaktów.

Zaznaczył, że istnieje problem nieuzasadnionego krytykowania Polski przez UE, w związku z czym należy spokojnie prezentować własne racje na forum unijnym.

– Została podniesiona kwestia artykułu 7., ale chcę też zademonstrować pewną otwartość na współpracę, na wyjaśnienie naszego stanowiska. Uważam, że Polska ma w tym sporze rację. Chcemy spokojnie prezentować te nasze racje, więc poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem. Frans Timmermans tego dnia wyjeżdża, a ja przyjeżdżam do Brukseli, ale choćby na chwilę chciałbym się z nim spotkać, żeby omówić nasze wzajemne relacje – powiedział minister Jacek Czaputowicz.    

W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska, w związku z przeprowadzoną w naszym kraju reformą sądownictwa, podjęła decyzję o uruchomienie artykułu 7. wobec Polski.  Jest to tzw. opcja atomowa, w wyniku której kraj może zostać nawet objęty sankcjami czy zawieszeniem prawa do głosowania na forum UE.

Aby tak się stało, zgodę wyrazić muszą wszystkie państwa członkowskie. Węgry wielokrotnie powtarzały, że w takiej sytuacji będą przeciw karaniu Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl