Interwencja polskiego MSZ ws. kłamliwego zwrotu we włoskim artykule

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej będzie interweniować ws. nazwania i tu cytat „polskim obozem koncentracyjnym” obozu w Auschwitz. Chodzi o tekst zamieszczony wczoraj na stronach włoskiego portalu „Il Sismografo”. Polska placówka przy Watykanie ma zwrócić się o sprostowanie.

Kłamliwej nazwy użyto w artykule na temat prywatnego, krakowskiego spotkania papieża Franciszka z kobietą urodzoną w niemieckim nazistowskim obozie w Auschwitz.

Każda taka sytuacja spotyka się z interwencją polskich władz – podkreślił Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych.

– Za każdym razem interweniujemy. Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, że każdy dziennikarz pisząc na ten temat będzie miał informacje. Rozsyłane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych tzw. informacje o wadliwych kodach pamięci, sformułowaniach, które nie powinny padać. Również w kontekście Światowych Dni Młodzieży podjęliśmy ofensywne działania. Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdzie nie będzie trzeba reagować na błędy – po prostu ich nie będzie – zaznaczył Jan Dziedziczak.

W tekście znajduje się sformułowanie: „zbrodnie popełnione w polskim obozie koncentracyjnym”. Jednocześnie autor publikacji pisze o „nazistowskiej zagładzie”.

W sprawie skandalicznego napisu została również zawiadomiona Ambasada Polska we Włoszech.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl