fot. twitter.com/MSZ_RP

Min. J. Czaputowicz: Jest nadzieja na osiągnięcie porozumienia ws. brexitu w tym tygodniu

Jest nadzieja, że w tym tygodniu uda się osiągnąć porozumienie ws. brexitu – powiedział w Luksemburgu szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Minister Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że jest wola premierów Irlandii i Zjednoczonego Królestwa, by zawrzeć porozumienie. Miałoby się to stać na najbliższym unijnym szczycie, który rozpocznie się w Brukseli w czwartek.

Dziś – jak mówił szef polskiego MSZ – prowadzone mają być dalsze prace i dyskusje na ten temat.

– Są pewne nadzieje. Rozmawiamy na ten temat z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych Irlandii. Jest wola dwóch stron, tzn. premierów Irlandii i Zjednoczonego Królestwa, by zawrzeć porozumienie. Jest pewna techniczna konstrukcja, która pozwoliłaby rozwiązać ten problem. Irlandia Północna byłaby zarówno w ekonomicznej sferze unijnej, jak i brytyjskiej. Myślę, że trzeba dać czas negocjatorom, ale bardzo nieduży czas na to, by wypracowali legalną formę tego porozumienia i w tych dniach moim zdaniem jest szansa na zawarcie tego porozumienia, bo czas nagli. Premier Johnson powinien mieć akceptację dla tego porozumienia w najbliższych dniach, a Komisja Europejska i cała Unia Europejska powinna go zaakceptować – zaznaczył Jacek Czaputowicz.    

Z nieoficjalnych przecieków wiadomo, że Irlandia Północna miałaby być formalnie w unii celnej ze Zjednoczonym Królestwem, a nieformalnie z UE. Są jednak obawy, że towary wchodzące na jej teren mogłyby trafiać do UE bez odpowiednich ceł, co podważyłoby integralność jednolitego rynku Wspólnoty.

Londyn proponuje system śledzenia dóbr, by zmieniać stawki celne w zależności od ich przeznaczenia, ale w UE wywołuje to dalsze obawy o skomplikowanie całego systemu.

RIRM

drukuj