fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. Inwestycji i Rozwoju: 1,2 mld zł z UE na modernizację toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 1,2 mld zł z funduszy UE na projekt „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”, podał w środę resort inwestycji i rozwoju. To druga w tym roku pozytywna decyzja dla projektów POIiŚ 2014-2020.

Jak poinformowało MIiR, całe przedsięwzięcie jest warte przeszło 1,4 mld zł. Tor – na długości ok. 62 km – zostanie nie tylko pogłębiony do 12,5 m, ale także poszerzony. Wykonane zostaną również mijanki, przebudowane skarpy brzegowe. Pogłębione i poszerzone będą obrotnice statków, oznakowanie nawigacyjne zostanie zmodernizowane i przystosowane do nowych warunków.

W ocenie resortu, jest to niezwykle ważne przedsięwzięcie, ponieważ tor wodny Świnoujście-Szczecin zapewnia dostęp do portu w Szczecinie. Prace, które zostaną wykonane dzięki funduszom z POIiŚ poprawią konkurencyjność portu, obniżą koszty przewozu ładunków transportem morskim, a także pozwolą na przewożenie tą drogą większej ilości ładunków.

Według Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, to już 80. pozytywna decyzja KE dla projektów Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a druga w tym roku.

Poprzednia dotyczyła realizacji torowisk tramwajowych w Szczecinie i oznaczała, że inwestycja „Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie” otrzyma 174,69 mln zł unijnego dofinansowania. Pieniądze będą przeznaczone na przebudowę niemal 13 km torowisk wraz z siecią trakcyjną, przebudowane zostaną 2 podstacje (Kolumba i Kaszubska), a jedna – Chmielewskiego – wybudowana od podstaw. Miasto przebuduje również zajezdnię Golęcin. Wartość wszystkich prac w projekcie to 334,46 mln zł. Inwestycja zakończy się w 2023 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl