fot. twitter.com/MinSrodowiska

Min. H. Kowalczyk: Leśnicy są gwarancją skutecznej ochrony przyrody w Polsce

Leśnicy są gwarancją skutecznej ochrony przyrody w Polsce – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas centralnych obchodów 95-lecia Lasów Państwowych w Łochowie. W uroczystości udział wzięła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda – podał resort.

„Wydarzenie było okazją do spotkania wielu osób zasłużonych dla leśnictwa, a także przyjaciół lasu, społeczników, naukowców, którzy od zawsze stawali w obronie polskiej tożsamości i tradycji jaką jest 95-letnie istnienie Państwowego Gospodarstwa Leśnego, Lasy Państwowe” – czytamy w komunikacie ministerstwo środowiska po uroczystości Święta Lasów.

„Leśnicy są gwarancją, że ochrona przyrody w Polsce jest skuteczna. Forma zrównoważonej gospodarki leśnej została skutecznie sprawdzona przez niemal sto lat działania Lasów Państwowych” – powiedział podczas uroczystości minister Kowalczyk.

Przypomniał o istotnej roli lasów.

„Zarówno tej społecznej, edukacyjnej jak i gospodarczej” – podkreślił. Dodał, że w trakcie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach rola lasów była mocno podkreślana ze względu na pochłanianie CO2 i przyczynianie się do ochrony klimatu.

Resort środowiska poinformował też, że w trakcie obchodów minister Kowalczyk i wiceminister Małgorzata Golińska wręczyli odznaczenia resortowe oraz pamiątkowe kordelasy (długie noże myśliwskie – PAP) dla zasłużonych leśników. Wśród wyróżnionych znaleźli się leśniczowie i podleśniczowie z terenów poklęskowych np. z Nadleśnictwa Rytel.

Podczas obchodów odczytano również listy gratulacyjne m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Marszałków Sejmu i Senatu.

Z okazji jubileuszu posadzono pamiątkowy dąb poświęcony przez Papieża Franciszka.

PAP/RIRM

drukuj