fot. twitter/MinSrodowiska

Min. H. Kowalczyk: Program „Czyste powietrze” będzie stymulował rozwój przedsiębiorczości

Realizacja rządowego programu „Czyste powietrze” będzie stymulowała rozwój przedsiębiorczości, głównie w segmencie małych i średnich firm – 103 mld zł zainwestowane w walkę ze smogiem pozostaną w polskiej gospodarce, podnosząc wzrost PKB – ocenia minister środowiska Henryk Kowalczyk.

„Ten program – nie tylko w tych 103 mld zł, ale w znacznie większej kwocie, która będzie pochodną od tych wydatków – będzie miał ogromny wpływ na działalność i funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw” – powiedział minister podczas jednej z sesji trwającego w czwartek w Katowicach 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Henryk Kowalczyk zaznaczył, że rządowy program „Czyste powietrze”, przewidujący m.in. wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania na niskoemisyjne, termomodernizację budynków oraz rozwój sieci ciepłowniczych, to obecnie największy pod względem wartości – po programie Rodzina 500 Plus – rządowy program wieloletni, z nakładami w wysokości 10 mld zł rocznie w ciągu najbliższych 10 lat. Minister podkreślił kompleksowość przedsięwzięcia, nastawionego zarówno na poprawę jakości powietrza, jak i podniesienie efektywności ogrzewania.

W ocenie szefa resortu środowiska, program jest ogromną szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw.

„Te 103 mld zł wchodzi w gospodarkę, i to w tym segmencie, który dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw, bo przecież ktoś musi tę termomodernizację wykonać, ktoś musi wyprodukować styropian itp. (…). To są miejsca pracy rozrzucone w terenie, często z dala od dużych miast i zurbanizowanych ośrodków” – mówił minister, podkreślając wpływ programu na rynek pracy i na przedsiębiorców.

„Wyobrażamy sobie, że dzięki temu programowi powstanie wiele małych firm budowlanych, które zajmą się sferą usług w tym zakresie, a więc termomodernizacją, wymianą okien czy instalacją nowych pieców. Ten element – te 103 mld zł – na pewno zostanie w polskiej gospodarce, podnosząc po raz kolejny wskaźnik wzrostu PKB; to będzie wkład małych i średnich przedsiębiorstw we wzrost PKB” – przekonywał Henryk Kowalczyk.

Za istotne minister uznał, by przedsiębiorcy pomyśleli o inwestycjach i zaangażowaniu w tej dziedzinie.

„Tego typu programy powodują, że jest zainteresowanie rynku, wobec tego ten rynek będzie stymulował rozwój przedsiębiorczości” – ocenił Henryk Kowalczyk.

Jak powiedział, program otwiera też drogę do rozwoju sieci ciepłowniczej i gazowniczej. Minister środowiska przypomniał, że np. wykonanie przyłączy gazowych jest w programie tzw. kosztem kwalifikowanym, czyli finansowanym w ramach programu.

Henryk Kowalczyk przypomniał, że nabór wniosków w ramach programu „Czyste powietrze” trwa od 19 września. Równolegle prowadzone są w tym zakresie szkolenia w gminach. Jak mówił szef resortu środowiska, z zasadami przedsięwzięcia zapoznało się już ok. 80-90 proc. polskich gmin. Program rozpisany jest na 10 lat, jednak – ponieważ 2 lata przewidziano na realizację inwestycji – w praktyce będzie to 12 lat – podkreślał minister.

PAP/RIRM

drukuj