fot. Tomasz Strąg

Min. Gróbarczyk: Mamy ustalone stopnie wodne dla Odry

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało program, w ramach którego ustalono już lokalizacje dla stopni wodnych na Odrze i odcinku żeglugowe – poinformował w środę dziennikarzy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

„Będziemy chcieli przedstawić kompletny dokument, kompletny projekt związany z modelowaniem Odry, czyli mamy już ustalone wszystkie stopnie wodne, odcinki żeglugowe i cały program związany z inwestycjami w kolejnych latach” – powiedział minister Gróbarczyk.

„Ma to o tyle duże znaczenie, że bez tego nie można zacząć procesu projektowego. Ogłaszamy kompletny program modelowania Odry w zakresie użeglowienia i budowy stopni wodnych” – dodał.

Minister podał, że o szczegółach resort poinformuje w czwartek w Szczecinie podczas konferencji „Program rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Nowe szanse i wyzwania dla samorządów terytorialnych”.

Ujawnił jedynie, że dla samej Odry zaplanowano wybudowanie ponad 20 stopni wodnych. Na niektórych z nich mogłyby powstać elektrownie o mocy od 50 do 100 MW.

PAP/RIRM

drukuj