Determinacja rządu dot. przekopu Mierzei Wiślanej

Determinacja rządu dotycząca planów przekopu Mierzei Wiślanej jest ogromna – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Zabrał on głos w Elblągu podczas konferencji zatytułowanej ,,Budowa kanału żeglugowego Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną”.

Minister zaznaczył, że jednym z aspektów akcentowanych przy planowaniu inwestycji jest bezpieczeństwo państwa.

– W tym wypadku, jeśli mówimy o zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i jeśli mówimy o zagrożeniach, które obecnie dotykają nasz kraj, ten priorytet staje się rzeczą nadrzędną – bezpieczeństwo. Ponieważ akwen ten w wyniku takiego ułożenia stracił swoje walory w obszarze komunikacyjnym i w obszarze bezpieczeństwa – w związku z tym, nasze działania muszą przebiegać w tym kierunku i zmierzać do tego, aby rozwiązania przede wszystkim służyły bezpieczeństwu – podkreślał minister Marek Gróbarczyk.

Minister dodał, że resort w najbliższym czasie chce przygotować ostateczną wersję finansową przekopu w Nowym Świecie oraz skierować ją do uzgodnień międzyresortowych i pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Po tym zamierza skierować ostateczną wersję do Komisji Europejskiej i rozpocząć negocjacje środowiskowe. Te miałyby się zakończyć pod koniec 2016 roku.

RIRM

drukuj