fot. TV Trwam

MF wprowadzi 8,5 proc. stawkę CIT dla firm inwestujących w najem nieruchomości?

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić 8,5 proc. stawkę CIT dla firm inwestujących w najem nieruchomości. Jak zapisano w wykazie prac legislacyjnych, taka propozycja ma znaleźć się w nowej wersji projektu ustawy o REIT-ach.

Przepisy będą zakładać m.in., że spółki zależne od firm inwestujących w najem nieruchomości będą mogły korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w podatku CIT z dochodów uzyskanych z najmu czy zbycia mieszkań. Warunkiem będzie wypłata w określonym terminie dywidendy na rzecz tych firm.

Regulacje będą przewidywać również zwolnienia z opodatkowania dla akcjonariuszy firm inwestujących w najem nieruchomości.

Celem ustawy będzie zwiększenie atrakcyjności podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na rynku nieruchomości mieszkalnych na wynajem. Skorzystają na tym także osoby, które nie mogą sobie pozwolić na kupno własnego mieszkania – zauważył ekonomista Sławomir Horbaczewski.

– Bardzo często jest tak, że nas po prostu nie stać, nie mamy możliwości rodzinnych, a na siłę na własność coś kupujemy zadłużając się. To jest błąd. Bezpiecznie w domu również możemy mieszkać, jeżeli wynajmiemy ten dom na godnych warunkach, które nie urągają zasadom sprawiedliwości społecznej. Właśnie wtedy, kiedy rząd tworzy warunki naturalne, aby powstawały domy wielorodzinne na wynajem czy nawet osiedla domków jednorodzinnych, bo czemu nie? Również domy szeregowe czy bliźniacze, bo to też jest coraz bardziej popularne. (…) To jest bardzo dobry kierunek, ponieważ rynek najmu w Polsce jest bardzo słaby – wskazał Sławomir Horbaczewski.

Projekt nowych przepisów będzie zakładał także wprowadzenie do polskiego prawa statusu firmy inwestującej w najem nieruchomości. Tzw. status F.I.N.N. otrzymają spółki akcyjne, których głównym przedmiotem działalności będzie wynajmowanie nieruchomości mieszkalnych. Istotę wprowadzanego statusu stanowi zapewnienie preferencji w podatku dochodowym dla inwestujących w najem nieruchomości.

 

RIRM

drukuj