fot. PAP/Piotr Nowak

Min. D. Piontkowski: Organizacje harcerskie w istotny sposób wspierają rozwój i wychowanie

Organizacje oraz stowarzyszenia harcerskie w istotny sposób wspierają rozwój i wychowanie. Uczą wierności wartościom i ideałom, pomagają kształtować postawy obywatelskie i prospołeczne – napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w liście do uczniów i nauczycieli.

List został wysłany do szkół w całym kraju z okazji rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. 27 września obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Data święta została wybrana nieprzypadkowo. 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Był to fenomen na skalę światową, który nigdy i nigdzie nie miał odpowiednika. Struktury Polskiego Państwa Podziemnego obejmowały nie tylko pion wojskowy, ale również oświatę, kulturę czy wymiar sprawiedliwości” – napisał minister Piontkowski.

Przypomniał w nim, że 80 lat temu – 27 września 1939 roku, swoją działalność zainicjowały też Szare Szeregi.

Była to najliczniejsza młodzieżowa organizacja konspiracyjna, odwołująca się do tradycji harcerskich II Rzeczpospolitej. Harcerze i harcerki zgrupowani w +Szarych Szeregach+ w różnoraki sposób i w różnorodnej formie stawiali opór okupantowi. Z przedwojennych organizacji harcerskich pochodzili najdzielniejsi żołnierze Armii Krajowej. Ich heroizm i niezwykłą odwagę sportretował Aleksander Kamiński w >>Kamieniach na szaniec<<, przedstawiając bohaterskie czyny >>Alka<<, >>Rudego<< czy >>Zośki<<. Warto pamiętać, że wielu harcerzy w służbie Polsce złożyło najwyższą ofiarę, inni przez wiele lat po wojnie zmagali się z represjami komunistycznej władzy” – czytamy w liście.

Minister wskazał w nim, że spadkobiercami i kontynuatorami zarówno etosu harcerskiego, jak również tradycji patriotycznych są organizacje oraz stowarzyszenia harcerskie działające obecnie w naszym kraju.

W istotny sposób wspierają one rozwój i wychowanie młodego człowieka. Harcerstwo uczy wierności wartościom i ideałom, a także gotowości do służenia Ojczyźnie. Pomaga kształtować postawy obywatelskie i prospołeczne. Bycie członkiem organizacji harcerskiej uczy solidarności, współpracy oraz odpowiedzialności za drugą osobę” – zaznaczył szef resortu edukacji.

Przypominając o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą w harcerstwie, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na działalność tych organizacji i stowarzyszeń. Jestem przekonany, że harcerstwo pomoże uczniom w lepszym przygotowaniu do dorosłości i realizowaniu własnych marzeń. Dlatego zachęcam Państwa do wspierania lokalnych organizacji harcerskich, a także – na ile będzie to możliwe – do włączania się w budowanie ich struktur” – zaapelował Dariusz Piontkowski.

Głęboko wierzę, że w zastępach harcerskich jest wielu młodych ludzi, którzy w przyszłości będą służyć Polsce i budować pomyślność naszego kraju” – dodał minister edukacji.

PAP/RIRM

drukuj