Min. Czaputowicz: Polska w pełni popiera priorytety prezydencji bułgarskiej

Moja wizyta w Sofii to wyraz tego, że dla Polski region Europy Środkowej jest bardzo ważny w polityce zagranicznej – powiedział w stolicy Bułgarii minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz.

Polityk udał się do Sofii ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną. Tam spotkał się m.in. z wicepremier i szefową tamtejszego MSZ Ekateriną Zachariewą.

Celem podróży szefa polskiej dyplomacji do Bułgarii było podkreślenie przyjacielskich relacji między obu państwami.  Wizyta miała też istotne znaczenie ze względu na półroczną prezydencję, jaką Bułgaria objęła w Radzie Unii Europejskiej.

Minister Czaputowicz po rozmowach z bułgarską wicepremier zapewnił o poparciu dla celów, jakie przyświecają temu krajowi podczas jego prezydencji.

– Polska w pełni popiera priorytety prezydencji bułgarskiej, zwłaszcza zaangażowanie na rzecz wzmocnienia relacji między UE a Bałkanami Zachodnimi. Bułgaria jest teraz głównym państwem tego regionu, dlatego wszystkie państwa powinny wspierać jej politykę. Chcę to powiedzieć wyraźnie: sukces Bułgarii, jeśli chodzi o realizację prezydencji, będzie także sukcesem Polski. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Jest to dobra okazja do wzmocnienia relacji między naszymi społeczeństwami – powiedział min. Jacek Czaputowicz.

M.in. z tej okazji oraz aby zainicjować działania na rzecz dalszej współpracy, minister Jacek Czaputowicz zaprosił do Polski wicepremier Bułgarii.

Szef polskiego MSZ odnosząc się do sprawy uruchomienia wobec Polski art. 7, poinformował, że poprosił o spotkanie na ten temat wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa. Zaznaczył jednocześnie, że jeszcze nie otrzymał odpowiedzi.

Bułgarska wicepremier zadeklarowała, że nasz kraj pod tym względem może liczyć na obiektywizm i przyjazne podejście Bułgarii.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl