fot. PAP/Piotr Nowak

Min. B. Borys-Szopa: Ustawa o 500 plus dla osób niesamodzielnych ważna i przełomowa

Jesteśmy świadkami wejścia w życie ważnej, przełomowej ustawy skierowanej do 850 tys. osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Dodała, że na konto ZUS i KRUS wpływają już pieniądze do realizacji ustawy.

1 października weszły w życie przepisy dotyczące świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w wysokości do 500 zł miesięcznie.

Mówiono, że się nie da. Mówiono, że nie znajdziemy pieniędzy. Mówiono, że robimy tylko i wyłącznie kampanijną pracę. Po pierwsze: pieniądze są i one już wpływają na konto ZUS-u i KRUS-u do realizacji tejże ustawy. Po drugie: właśnie jesteśmy świadkami wejścia w życie ważnej, przełomowej ustawy” – powiedziała minister.

Bożena Borys-Szopa wskazała, że z nowych przepisów będzie mogło skorzystać nawet 850 tys. osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, „które do tej pory były osobami zapomnianymi, o które nikt nie walczył, bo one same walczyć nie potrafiły”.

Od wtorku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w wysokości do 500 zł miesięcznie. Z szacunków ZUS wynika, że do marca przyszłego roku wnioski o świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób.

PAP

drukuj