fot. PAP/Mateusz Marek

Min. A. Moskwa: Firmy energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę

Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii – wskazała dzisiaj minister klimatu i środowiska,  Anna Moskwa, odnosząc się do programu pomocy dla sektorów energochłonnych. Zaznaczyła, że budżet programu to 5 mld złotych.

Szefowa resortu klimatu podczas czwartkowej konferencji prasowej dot. inauguracji programu pomocy dla sektorów energochłonnych zaznaczyła, że „kompleksowy program wsparcia odpowiada nie tylko na bieżące potrzeby branży energochłonnej (…), ale odpowiada też na wyjątkową sytuację, w której się branża w ostatnim roku się znalazła”. [czytaj więcej]

„Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii” – wskazała minister Anna Moskwa.

Jak dodała, chodzi o „5 mld wsparcia dla wszystkich sektorów, które zgodnie z ramami pomocy europejskiej mogły zostać zakwalifikowane”.

Minister klimatu podkreśliła, że ten program dołącza do pakietu wsparcia dla przedsiębiorstw w Polsce. Przypomniała, że w tym roku obowiązuje zamrożona niższa stawka w energii dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw – 785 zł za MWh, bez względu na zużycie na cały ten rok.

Operatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według szacunków resortu rozwoju i technologii grupa przemysłów, która będzie mogła skorzystać z pomocy, zużywa rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej, czyli ponad jedną trzecią zużycia wszystkich firm przemysłowych. To takie branże jak: hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl