fot. pixabay.com

Min. A. Dziemianowicz-Bąk: Dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, ale chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe – poinformowała w poniedziałek minister rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W poniedziałek na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego wysłuchano informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o stanie prac nad bieżącymi inicjatywami.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest najlepsza od 30 lat.

„Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej” – powiedziała minister.

Dodała, że według ostatnich danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym 2,9 procent. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wynosi 5,9 procent.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się także do doniesień o zwolnieniach grupowych w polskich firmach. Jak stwierdziła, nie jest to zjawisko wyjątkowe, ale zawsze musi budzić uważność resortu pracy.

„W całym 2023 r. pracodawcy zgłosili zamiar zwolnienia grupowego 30 tys. pracowników. Zwolnili jednak 17 tys., bo te zgłoszenia i zapowiedzi nie zawsze, a najczęściej wcale, nie idą w parze z liczbą faktycznych zwolnień” – wskazała minister.

Zapewniła, że MRPiPS na bieżąco monitoruje informacje o zwolnieniach w Polsce.

„Sytuację oceniamy jako stabilną, pewną i jako optymistyczną, patrząc na niski wskaźnik bezrobocia. Jednocześnie chcemy dmuchać na zimne. Dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są takie zwolnienia grupowe” – poinformowała Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że środki będą mogły być przeznaczone przez powiaty na takie działania jak pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla pracodawcy, będą to środki na rozpoczęcie własnej działalności, czy na kwestie związane z poszerzaniem kwalifikacji.

„Te środki będą mogły być wykorzystywane wtedy, gdy zajdzie taka konieczność, ale chciałabym podkreślić, że tej konieczności na ten moment nie dostrzegamy” – zaznaczyła.

Szefowa MRPiPS przypomniała także o ostatnich działaniach legislacyjnych. Wymieniła m.in. projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, projekt w sprawie sygnalistów, projekt o dodatkowej waloryzacji rent i emerytur, regulację dotyczącą podwyższenia zasiłku pogrzebowego.

Minister wskazała też na przyjęcie przez rząd projektu w sprawie programu „Aktywny rodzic”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl