fot. PAP/Albert Zawada

Min. A. Adamczyk: Polskie porty są najbardziej konkurencyjne na południowy wybrzeżu Bałtyku

„Dzisiaj dzięki dobremu skomunikowaniu polskich portów, są one najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku i to jest niezmiernie ważne” – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

„Strategia dotycząca gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej i ochrony przeciwpowodziowej to strategia wykoncypowana przed 2015 rokiem” – mówił Andrzej Adamczyk.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1728062826281926930

Jak dodał, „dzisiaj dzięki dobremu skomunikowaniu polskich portów, są one najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku i to jest niezmiernie ważne”.

Podczas konferencji poświęconej inwestycjom związanym z żeglugą morską i śródlądową oraz gospodarką morską i wodną wymieniano zarówno inwestycje zrealizowane, realizowane i planowane do realizacji. Wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, przekazał, że najistotniejsze było powiększenie zdolności przeładunkowych w portach polskich.

„Jeżeli porównany to z 2015 rokiem, kiedy przejmowaliśmy władzę, te wyniki wynosił 77 mln ton, obecnie to jest 133 mln ton, co jest ogromnym wzrostem ponad 70 proc. wskazującym kierunek inwestycyjny, który był realizowany” – przekazał Marek Gróbarczyk.

https://twitter.com/marekgrobarczyk/status/1728078705178681629

„To wiąże się z efektem finansowym, który z tego tytułu wpływa bezpośrednio do budżetu państwa” – podkreślił.

Wśród kluczowych, zrealizowanych już inwestycji zwianych z żeglugą morską i śródlądową oraz gospodarką morską i wodną wymienił m.in. modernizację obszarów w Porcie Gdańsk i Porcie Gdynia oraz pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metrów. Polityk podkreślił też znaczenie inwestycji, które są w trakcie realizacji m.in. powstający w Świnoujściu port instalacyjny dla offshore czy przyszła budowa terminala kontenerowego.

„Realizacja całej polityki offshorowej obecnie nabiera ogromnego tempa. Byliśmy odpowiedzialni za rozdystrybuowanie koncesji offshorowych” – to zostało zakończone”.

Nawiązał też do zadań realizowanych w ramach gospodarki wodnej, wskazując jako priorytetowe wyzwania związane z ochroną przeciwpowodziową.

„Programy ochrony Wisły i Odry oraz program ochrony Odry to miliardowe inwestycje w tym zakresie” – przypomniał Matek Gróbarczyk.

„Główny zbiornik, który został przez nas dokończony i uruchomiony i on uratował zachodnią Polskę przed powodzią w 2017 roku, to zbiornik w Raciborzu. On został dokończony w 100 proc.” – podkreślił wiceminister infrastruktury.

Przekazał też, że w ramach inwestycji związanych z działaniami na Odrze przebudowano m.in. most kolejowy na Regalicy w Szczecinie.

„Powoduje to, że mamy pierwszą drogę wodną o klasie międzynarodowej, umożliwiającą swobodny dostęp do portu Szczecin-Świnoujście” – wymienił Matek Gróbarczyk.

Dodał też, że zrealizowany został też duży program związany z budową lodołamaczy, który ma zabezpieczyć przed cofką oraz podtopieniami. Podsumowując podkreślił, że „powodzie, które zdarzały się w latach ubiegłych już nie powinny wydarzyć się w Polsce”.

PAP

drukuj