Mikołaj Wild został p.o. prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny

Premier Mateusz Morawiecki powołał posła Marcina Horałę na sekretarza stanu w resorcie infrastruktury oraz powierzył mu obowiązki pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Marcin Horała zastąpi na tym stanowisku Mikołaja Wilda, który dziś został delegowany przez Radę Nadzorczą spółki Centralnego Portu Komunikacyjnego do pełnienia w niej obowiązków prezesa. Mikołaj Wild ma pozostać na tej funkcji do czasu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko. Jednocześnie były pełnomocnik rządu ds. CPK będzie się o nie ubiegał.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radiem Maryja Mikołaj Wild podsumował to, co do tej pory udało się zrobić, jeśli mowa o budowie węzła mającego zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Pełniący obowiązki prezesa spółki CPK obok kwestii organizacyjnych wymienił m.in. wytyczenie przebiegu linii kolejowych prowadzących do CPK.

Przyjęte zostało rozporządzenie rządu w tej sprawie. Rozpoczęły się też przygotowania do projektowania i planowania CPK – wskazał Mikołaj Wild.

– Ruszyliśmy z przygotowaniami do projektowania i planowania nowego portu lotniczego. Tutaj najpierw została stworzona tak zwana definicja projektu portu, która zawierała w sobie 126 elementów. Do tej definicji zebraliśmy ponad tysiąc uwag od krajowych i globalnych firm. Teraz stworzony został tzw. brief strategiczny, do którego uwagi zgłosiło 126 firm z 23 krajów na świecie. W przyszłym roku będziemy ruszać z badaniami środowiskowymi na poszczególnych liniach kolejowych oraz wybierzemy doradcę strategiczne wraz z którym ten port będziemy budować – powiedział Mikołaj Wild.

RIRM

drukuj