Międzynarodowy Kongres „Św. Józef Patris corde”

W Kaliszu odbył się Międzynarodowy Kongres „Św. Józef Patris corde”, który został zorganizowany przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Literatury Chrześcijańskiej i Klasycznej Uniwersytetu św. Damazego w Madrycie. Uczestników pozdrowił ks. kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

Obrady otworzył ks. bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Kalisza jako stolicy św. Józefa w Polsce. Kongres uczynił go międzynarodowym, ponieważ uczestnicy pochodzili z czterech kontynentów, m.in. z Australii, Chin, Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

„Inspiracją do konferencji był list apostolski papieża Franciszka z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Świętego Józefa Patronem Kościoła Powszechnego oraz obchodzony Rok św. Józefa. Celem konferencji było ukazanie patrona Kościoła w kontekście dogmatycznym, liturgicznym, pastoralnym, kulturowym i pobożnościowym. Prelegenci pragnęli ukazać osobę św. Józefa jako Świętego czczonego na całym świecie z wciąż aktualnym przesłaniem dla Kościoła i dla świata. Dodatkowo wsparcie duchowe Kongresowi ofiarował, posługujący na co dzień dla papieża, ks. kard. Konrad Krajewski, zapewniając o swojej modlitwie przy grobie naszego świętego Rodaka Jana Pawła II” – mówi ks. Jakub Bogacki, współorganizator kongresu.

Prof. Pilar González, dziekan Wydziału Literatury Chrześcijańskiej i Klasycznej św. Justyna, podkreśla, że postać św. Józefa w literaturze chrześcijańskiej może służyć pomocą teologom.

„Dla Wydziału Literatury Chrześcijańskiej i Klasycznej św. Justyna Uniwersytetu św. Damazego w Madrycie to wielki zaszczyt móc uczestniczyć w międzynarodowym kongresie o św. Józefie, który odbywa się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, szczególnie w roku poświęconemu św. Józefowi i roku ukazania się listu apostolskiego +Patris corde+” – wskazuje prof. Pilar González.

Dziekan Wydziału Literatury Chrześcijańskiej i Klasycznej św. Justyna  ocenia, że jest to ważne wydarzenie, ponieważ udowadnia, że „literatura chrześcijańska jest kolejnym miejscem, w którym św. Józef wzbudza zainteresowanie”.

„Św. Józefa można studiować w różnych aspektach. Jednym z nich jest literacki” – dodaje.

Warto podkreślić, że światowy kongres józefologiczny miał się odbyć w tym roku w Gwatemali. Na przeszkodzie stanęła jednak panująca pandemia. Kaliski kongres został uznany w jego miejsce z racji międzynarodowego charakteru i wzorowej organizacji.

Szczegółowy program konferencji:

autor: Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

o dr Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj