XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu

Już po raz 26 odbyła się ogólnopolska pielgrzymka robotników i pracodawców do sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu. Uroczystość zorganizowała „Solidarność”.

Inicjatorami corocznej pielgrzymi byli nieżyjący kustosz sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ks. Lucjan Andrzejczak oraz Jan Mosiński, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa, który dziś jest posłem PiS.

– 26 lat temu, już w wolnej Polsce, trochę z zażenowaniem obserwowałem, że w mieście Kaliszu, na ulicach miasta mamy pochody 1 majowe organizowane przez lewicę. To był trochę taki policzek – wspomniał Jan Mosiński współpomysłodawca pielgrzymki ludzi pracy do św. Józefa i poseł PiS.

Od tego momentu co roku ludzie pracy przyjeżdżają do św. Józefa prosić o potrzebne łaski.

– Ufajmy w przemożne wstawiennictwo św. Józefa, a wyprosi nam wiele łask, wiele dobra, którego oczekujemy, szczególnie pomocy w naszym działaniu – powiedział Jarosław Wilner, przewodniczący Zarządu Regionu Polska Południowa.

– Praca dla człowieka jest bardzo ważna – mówił w homilii ks. dr Sławomir Kęszka.

– Praca ma go uświęcać, ma być źródłem gromadzenia zasług dla nieba, podobnie jak to było w życiu św. Józefa –  kontynuował.

Ks. Bp Edward Janiak, ordynariusz Kaliski przypomniał z kolei, że etos solidarności i jej przesłanie się nie starzeją. Zaapelował o nie zakłamywanie historii i łączenie ludzi.

– Cieszymy się, że żyjemy w kraju wolnym, że decydujemy o sobie – wskazał ks. bp Edward Janiak

W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda zachęcił do szukania tego co łączy, a nie tego co dzieli. Zastępowania konfliktów bliskością. Nawiązał również do stulecia niepodległości i przypomniał o nadziei ludzi, którzy budowali nową Polskę.

– Wspominając dokonania tamtych czasów poszukujmy w sobie tej siły, tego ducha i poczucia wspólnoty. Dziś jest ku temu historyczna szansa, wyzwólmy wspólnie nasz potencjał, wykorzystajmy dla wspólnego dobra naszą pracowitość i kreatywność umiejętności, pielęgnujmy w sobie ducha solidarności –list od prezydenta odczytał minister Andrzej Dera.

Po Mszy św. pielgrzymi podzielili się chlebem i złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl