fot. https://pixabay.com/pl/photos/holokaust-pomnik-ofiar-holocaustu-956654/

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wydarzenie upamiętnia ludność żydowską zamordowaną przez Niemców w okresie II wojny światowej.  

Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował ekspozycję zatytułowaną „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”, ostatniego świadka buntu więźniów w niemieckim obozie zagłady Treblinka.

Wernisaż przedstawia, jak wyglądało życie codzienne osadzonych, a także okoliczności zrywu. Wystawa dostępna jest m.in. w Przystanku Historia IPN w Warszawie.

Dr Karol Nawrocki, prezes IPN-u, podkreśla, że celem ekspozycji jest edukacja młodzieży oraz ocalenie pamięci o zbrodni niemieckiej.

– Wystawa, stanowiąca bezcenne dziedzictwo Holokaustu, unaocznia bezmiar okrucieństwa sprawców i niewyobrażalne cierpienie ofiar. Projekt IPN-u to nie tylko ekspozycja, ale też warsztaty dla młodzieży i pełnometrażowy film. Edukacja pozostaje kluczem do poznania historii i kultywowania pamięci. Poprzez edukację przeciwstawiamy się także zacieraniu dowodów zbrodni. Warto wiedzieć, że tworząc i rozbudowując w Treblince niezwykle sprawnie działającą i przynoszącą zyski fabrykę śmierci, Niemcy włożyli wiele wysiłku w likwidowanie śladów swojej działalności – wyjaśnia prezes IPN-u.

Dr Karol Nawrocki informuje, że artefakty z ekspozycji trafią do Muzeum Treblinka.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu warto też pamiętać o wszystkich Polakach, którzy ratowali swoich żydowskich sąsiadów mimo groźby kary śmierci.

Miejscem upamiętniających naszych rodaków są Kaplica Pamięci w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu oraz znajdujący się nieopodal Park Pamięci Narodowej.

RIRM

drukuj