fot. flickr.com

MGMiŻŚ przygotowało rozwiązania na wypadek suszy i innych zjawisk powodujących nieurodzaj

Rolnicy są zaniepokojeni suszą, pożarami oraz burzami piaskowymi. Z tego względu zapowiadany jest nieurodzaj. Widząc wzmagający się w naszym klimacie niedobór wody, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej proponuje konkretne rozwiązania problemu.

Susza to coraz większy powód do zmartwień dla rolników.

– Plony mogą być jeszcze gorsze niż w zeszłym roku. Do tego wyschły trawy, po prostu jest klęska – wskazał Jan Bogdan z Kiersnówki w gminie Suchowola.

Brak deszczu dotyka nie tylko pola i łąki, ale także lasy – podkreślił starszy kapitan Daniel Mucha z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

– Sytuacja pożarowa w lasach jest bardzo trudna. Obecnie panujące warunki atmosferyczne tylko potęgują zagrożenie pożarowe. Przy takim niskim poziomie wilgotności ściółki leśnej nawet rozgrzany katalizator jest w stanie spowodować pożar – zaznaczył str. kpt. Daniel Mucha.

Odtwarzaniu spalonych lasów pomaga akcja pod nazwą ,,Narodowe Sadzenie Lasu”.  Chodzi w niej przede wszystkim o rozpowszechnienie sadzonek drzew rodzimych, czyli świerków, dębów, jodeł i buków.

Polska nie radzi sobie z suszą. To skutek wieloletnich zaniedbań. Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem posiadania ilości tzw. mokrych zbiorników. Sytuację ma zmienić rządowy Programem Rozwoju Retencji.

– To jest pierwszy w historii nowożytnej Polski po 1989 roku program kompleksowy, który ma całościowo rozwiązywać problem niedoboru wody w Polsce. Ma on na celu przede wszystkim dwukrotne zwiększenie poziomu retencjonowania poziomu wody w Polsce – z obecnych 6,5 proc. do nawet 15 proc. – zaznaczył Michał Kania, rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Program jeszcze w tym roku trafi pod obrady rządu, tak aby stał się programem wieloletnim i można było rozpocząć starania o pozyskanie środków z nowej pespektywy budżetowej Unii Europejskiej.

Program ma polegać na wszechstronnej retencji wody, nowych inwestycjach, takich jak zbiorniki wodne – wyjaśnił Michał Kania.

Suszy towarzyszy rzadko spotykane zjawisko zamieci pyłowo – piaskowych. To także powoduje duże szkody w rolnictwie. Jest też niebezpieczne dla kierowców – zwiewany na drogę pył znacząco ogranicza widoczność.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl