Metropolita Panamy: musimy wierzyć w młodych ludzi

Musimy wierzyć, że młody człowiek jest zdolny, by zaproponować nam nowy i odmieniony świat – powiedział w wywiadzie dla TV Trwam ks. abp José Domingo Ulloa Mendieta O.S.A., metropolita archidiecezji panamskiej. 

Zwrócił uwagę na wyjątkowość zakończonych w niedzielę Światowych Dni Młodzieży.

Ten Światowy Dzień Młodzieży był wspaniały także dlatego, że odbył się on na tej ziemi, ziemi błogosławionej przez Jana Pawła II, przez siostrę Faustynę. Jest to owoc świętości naszych przodków – powiedział metropolita archidiecezji panamskiej.

Stwierdził, że to spotkanie były dobrze przygotowane i że młodzi uczestnicy z Panamy są bardzo zadowoleni ze spotkania z Polakami.

– Polska zrobiła wielki wysiłek. Zabieram ze sobą z Polski to, co jest najważniejsze czyli Polaków – ich otwarte serca. Otworzyli nam domy, ale przede wszystkim otworzyli nam swoje serca. Choć nie rozumieliśmy naszych języków, to język miłości był obecny i czuliśmy Bożą obecność. Wystarczyło dwa, trzy dni i już płakaliśmy przy pożegnaniu. Wiedzieliśmy, że coś nas połączyło – powiedział ks. abp.  José Domingo Ulloa Mendieta O.S.A.

Metropolita archidiecezji panamskiej wskazał też na znaczenie idei Światowych Dni Młodzieży. To na takich spotkaniu młodzi znajdą siłę do tego, by się jednoczyć – powiedział ks. abp.

Było to natchnienie Ducha Świętego przez Jana Pawła II. Myślę, że nie doceniamy owoców Światowych Dni Młodzieży. Kiedy wszyscy młodzi ludzie zobaczą się tutaj razem znajdą siłę, by powiedzieć: musimy być bardziej spójni w naszym życiu. To jest najpiękniejsze w Światowych Dniach Młodzieży móc wrócić do swoich krajów po spotkaniu z Jezusem, po zapuszczeniu korzeni w naszej przynależności do Kościoła i podjąwszy zobowiązanie, by nieść dobrą nowinę tej młodzieży, która nie miała tego samego doświadczenia co my – zaznaczył ks. abp José Domingo Ulloa Mendieta O.S.A. 

Zauważył też, że młodzi ludzie, którzy przybyli do Krakowa byli dobrze przygotowani do spotkania. Wskazał na potrzebę doceniania ich potencjału.

Musimy wierzyć, że młody człowiek jest zdolny, by zaproponować nam nowy i odmieniony świat, spojrzenie młode, nowoczesne oraz świeże – powiedział metropolita archidiecezji panamskiej.

Ks. abp Panamy odniósł się także do sytuacji młodzieży panamskiej. Powiedział, że współcześnie młodzi ludzie w Panamie przeżywają wiele trudności i dlatego życie zgodne z wiarą jest dla nich wyzwaniem.

– Jest wielu młodych, ale globalizacja dotarła wszędzie. Trudno żyć zgodnie z wiarą przede wszystkim z powodu nieustannego bombardowania mediów i wygodnego stylu życia, z którego wyrzuca się Boga i moralność chrześcijańską. Wielkim wyzwaniem dla młodego człowieka jest zapuszczenie korzeni, aby był silny wobec ataków wewnętrznych, ale także pochodzących z zewnątrz – powiedział ks. abp José Domingo Ulloa Mendieta O.S.A.

Mówił także o znaczeniu Kościoła w Panamie, który zawsze towarzyszył ludowi w jego walkach i przynosił nadzieję. 

– Charakterystyczne jest to, że jest Kościołem ludzi świeckich. Świeccy coraz bardziej podejmują zobowiązania wynikające w chrztu. Zawsze powtarzam, że bogactwem Kościoła panamskiego są ludzie świeccy. Tutaj leży prawdziwa siła, by tworzyć wspólnoty – wskazał metropolita Panamy. 

Ks. abp José Domingo Ulloa Mendieta O.S.A. przypomniał także o potrzebie bycia miłosiernym. Wskazał na Papieża Franciszka jako na tego, który pokazuje nam drogę do miłosierdzia „także w rzeczywistości europejskiej”.

Wyraził przekonanie, że ŚDM przyniosą wiele owoców w różnych Kościołach na świecie. 

RIRM

drukuj