fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Merkel krytycznie o zamknięciu granic na szlaku bałkańskim

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała decyzje podjęte przez władze Słowenii, Chorwacji, Serbii i Macedonii oznaczające zamknięcie szlaku bałkańskiego dla migrantów. Jej zdaniem jednostronne decyzje nie rozwiązują problemu.

– Decyzja podjęta przez jeden (kraj) nie rozwiązuje problemu – powiedziała Merkel w wywiadzie dla stacji telewizyjnej MDR.

Jak podkreśliła, należy znaleźć rozwiązanie, które pomoże wszystkim 28 krajom UE.

Dlatego popieram rzeczywiste rozwiązanie europejskie obejmujące 28 krajów – zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Jej zdaniem wskutek zamknięcia granic przez kraje położone na Bałkanach do Niemiec napływa co prawda mniej uchodźców, lecz równocześnie doszło do zaostrzenia sytuacji w Grecji.

– Nie można tego uznać za trwałe rozwiązanie. Jeżeli nie uda się nam porozumieć z Turcją, to Grecja nie uniesie ciężaru kryzysu – wyjaśniła Merkel.

Szlak bałkański w środę został zamknięty w związku z decyzją Słowenii o niewpuszczaniu migrantów do kraju.

– Bałkańska trasa nielegalnej imigracji już nie istnieje – ogłosił premier Słowenii Miro Cerar. Jego rząd zamknął granice dla migrantów bez wiz i natychmiast podobne ograniczenia wprowadziły władze Chorwacji, Serbii i Macedonii. Rząd Austrii wyraził zadowolenie ze słoweńskiej inicjatywy.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w środę na Twitterze, że ,,nieregularny napływ migrantów szlakiem bałkańskim dobiegł końca”.

– To nie jest kwestia jednostronnych działań, lecz wspólnej decyzji UE – zapewnił.

Tusk podziękował też krajom bałkańskim za ,,realizację części kompleksowej strategii UE w sprawie radzenia sobie z kryzysem migracyjnym”.

Niemieckie media skrytykowały ten wpis, a brukselski korespondent telewizji ARD uznał, że był to ukłon pod adresem krajów z Europy Środkowej i Wschodniej, by pozyskać je dla porozumienia z Turcją.

W ramach planu współpracy między UE a Turcją, który został wstępnie uzgodniony w poniedziałek, Bruksela zaproponowała Ankarze dodatkowe 3 mld euro pomocy, by zahamować napływ migrantów. Turcja zgodziła się w zamian przyjąć wszystkich uchodźców i imigrantów docierających nielegalnie do Grecji. Plan zakłada też przyspieszenie procesu liberalizacji wizowej dla Turków i kontynuowanie starań o wznowienie negocjacji akcesyjnych z Turcją.

PAP/RIRM

drukuj