fot. twitter.com

MEN: Rusza bezpłatna całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

We wtorek zaczęła działać całodobowa i bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów – poinformował w komunikacie resort edukacji. Pod numerem telefonu 800-080-222 można uzyskać fachową pomoc psychologów, pedagogów i prawników.

Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Telefon został uruchomiony dzięki pieniądzom z Narodowego Programu Zdrowia.

Pod bezpłatny numer telefonu może zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty„– napisał resort.

MEN zaznaczył w komunikacie, że młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice.

Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach” – poinformował MEN w komunikacie.

W ramach infolinii pracownicy Fundacji wspierają także osoby dorosłe, opiekunów i nauczycieli, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

MEN zapewnił, że specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat, jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów jest na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl.

Do konkursu na prowadzenie infolinii zgłosiły się dwie organizacje: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (wcześniej Fundacja Dzieci Niczyje) i Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Resort edukacji poinformował, że ITAKA uzyskała wyższą liczbę punktów, dlatego zlecono jej realizację zadania publicznego i na lata 2019-2020 przyznano jej 885 tys. zł dotacji.

PAP

drukuj