MEiN: Akcja „Szkoła pamięta” po raz trzeci. Czekamy na zgłoszenia do 28 października

Już po raz trzeci zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w akcji MEiN „Szkoła pamięta”. Na zgłoszenia czekamy do 28 października. Finał akcji zaplanowany jest na piątek, 29 października – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

„Podobnie jak w ubiegłych latach zachęcamy szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta” – napisano w komunikacie prasowym.

Jak poinformowało biuro prasowe MEiN, aby zgłosić się do akcji, należy wypełnić ankietę dostępną w Strefie Pracownika Systemu Informacji Oświatowej. Zgłoszenia mogą wysłać wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do 28 października do godz. 23.59. Finał akcji odbędzie się w piątek, 29 października.

„Każda szkoła, która zgłosi chęć udziału, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki” – napisano w komunikacie.

„+Szkoła pamięta+ to akcja MEiN odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych” – wyjaśniono.

„Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności” – dodano.

W ramach akcji resort proponuje takie działania, jak: odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii; uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy; przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii; przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych; odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat; zorganizowanie wycieczki patriotycznej; spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu; opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej; wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.

„Akcja +Szkoła pamięta+ rozpoczęła się w 2019 roku. W pierwszej edycji przedsięwzięcia uczestniczyło 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. W 2020 roku w akcji wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. W inicjatywę włączyło się także 40 polonijnych placówek oświatowych z całego świata” – wskazało ministerstwo.

„W 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19 zachęcaliśmy przede wszystkim do działań on-line i o charakterze multimedialnym” – dodano.

PAP

drukuj