fot. facebook.com

Strażacy apelują o czyszczenie kominów

Z powodu palącej się sadzy w kominach dochodzi do wielu interwencji straży pożarnej. Strażacy apelują więc o regularne czyszczenie kominów.

Strażacy przypominają o obowiązku okresowego czyszczenia kominów.

– Należy pamiętać o tym, aby przeglądy kominowe oraz wentylacyjne robić co najmniej raz w roku. Czyszczenie przewodów kominowych powinniśmy robić co najmniej raz na kwartał, kiedy opalamy mieszkanie paliwem stałym, a kiedy opalamy paliwem ciekłym – co najmniej raz na pół roku – tłumaczy Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Wielu z nas zapomina o dbaniu o przewody kominowe, stąd też sporo w ostatnim czasie interwencji związanych z palącą się sadzą w kominach.

– Jak pokazują nasze statystyki, zbyt często dochodzi do pożarów tego typu. Tylko w tym roku było ich blisko 2 tysiące, a sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna – mówi Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej straży pożarnej w Poznaniu.

Strażak przytoczył liczbę interwencji tylko z jednego województwa.

– Przeglądy kominowe to nie tylko nasz obowiązek ustawowy, ale przede wszystkim nasza pierwsza linia obrony – dodaje Sławomir Brandt.

Jak się zachować, jeśli jesteśmy świadkami pożaru w kominie? Lepiej nie próbować go gasić samemu, tylko wezwać straż. Jeśli strażacy ugaszą ogień w zarodku, wówczas nie wiąże się to z większymi stratami. Natomiast jeśli pod wpływem temperatury dojdzie do pęknięcia komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia, wtedy może zrobić się niebezpiecznie. Po każdorazowym pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza.

TV Trwam News

drukuj