Media: Kolejna krytyczna rezolucja PE ws. Polski

Kolejny projekt rezolucji wobec Polski, którym najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zajmie się Parlament Europejski, jest krytyczny – wynika z medialnych informacji.

Brukselscy urzędnicy krytykują rząd w Warszawie za sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego i Puszczy Białowieskiej. Ponadto mają zastrzeżenia do trzech ustaw: policyjnej, antyterrorystycznej i medialnej. Będzie to już druga debata i rezolucja dotycząca Polski w PE.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, odnosząc się do sprawy zwrócił uwagę, że instytucje Unii Europejskiej nie wyciągają wniosków z tzw. Brexitu. Nie szanują suwerenności państwa i próbują lansować lewicową wizję Europy – ocenił polityk.

– Nie chodzi o praworządność, nie chodzi o demokrację, ale o to, że niektóre instytucje UE nie mogą pogodzić się, że w Polsce rządy sprawuje demokratycznie wybrany rząd prawicowy. To jest główny powód, dla którego instytucje unijne zajmują się Polską. Ale dobrze się dzieje, że na czele państwa polskiego jest prezydent, który cieczy się szacunkiem i zaufaniem społecznym, który dba o dobro narodu polskiego, dba o prestiż państwa polskiego na arenie międzynarodowej – komentował poseł Stanisław Piotrowicz.  

W czwartek odbędzie się spotkanie szefów grup politycznych w Parlamencie Europejskim, na którym ma zapaść ostateczna decyzja ws. terminu debaty.

Pierwszą rezolucję dotyczącą sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego europarlamentarzyści przyjęli w połowie kwietnia. Kolejna debata była planowana na lipiec, posiedzenie jednak odwołano ze względu na referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z UE.

RIRM

 

drukuj