Abbas w Warszawie m.in. o niezależnych państwach: Palestynie i Izraelu

Będziemy dążyć do powrotu do rozmów pokojowych, przestrzegania prawodawstwa międzynarodowego i ustanowienia dwóch niezależnych państw: Izraela i Palestyny – mówił we wtorek prezydent Palestyny Mahmud Abbas na konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak podkreślił, rozmowa z prezydentem Dudą dotyczyła m.in. możliwości powrotu do procesu pokojowego, który – według Abbasa – utknął w martwym punkcie ze względu na stanowisko rządu Izraela. „Obecnie potrzebujemy USA, UE, politycznie i gospodarczo, szczególnie na rzecz odbudowania naszej infrastruktury, również gospodarczej” – zaznaczył Abbas.

Wznowiony w lipcu 2013 r. izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 r., nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa. Większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.

„Zapewniłem prezydenta, że będziemy dążyć na rzecz powrotu do rozmów pokojowych, przestrzegania prawodawstwa międzynarodowego, ustanowienia dwóch niezależnych państw Palestyny i Izraela, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej i Zachodniej, żyjących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie” – powiedział palestyński przywódca.

Jak podkreślił, rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły także powołania specjalnej strefy ekonomicznej palestyńsko-polskiej na ziemiach palestyńskich oraz możliwości stabilizacji sytuacji geopolitycznej na świecie. „Przyszłość kolejnych pokoleń leży w naszych rękach, a pokój między Izraelem a Palestyną leży w interesie nas wszystkich” – zaznaczył Abbas.

Poinformował, że rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła też palestyńskiej inicjatywy odbycia dialogu międzynarodowego między przedstawicielami trzech religii objawionych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Abbas podziękował także za wsparcie od Polski w finansowaniu remontu i odbudowy Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Prezydent Palestyny zaprosił również Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Palestynie na przełomie roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl