fot. tv trwam

Mazowieckie: rodzina uratowana dzięki zadziałaniu czujki czadu

Czujka tlenku węgla uratowała życie czteroosobowej rodzinie w Ożarowie Mazowieckim w powiecie warszawskim zachodnim – poinformował w środę rzecznik prasowy mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski. Rodzina trafiła na obserwację do szpitala.

Jak powiedział rzecznik mazowieckiej straży pożarnej, na numer alarmowy 112 w środę około godziny 8.20 zadzwonił ojciec rodziny, informując, że w jego domu zadziałała czujka czadu, wskazując obecność tlenku węgla.

„Operator numeru alarmowego natychmiast przekazał informację do Pogotowia Ratunkowego oraz Państwowej Straży Pożarnej” – dodał strażak.

Jak poinformował Kierzkowski, strażacy po przyjeździe na miejsce wykryli w domu jednorodzinnym przy pomocy urządzeń pomiarowych stężenie 150 ppm tlenku węgla.

„Lekarz pogotowia ratunkowego przebadał dwie osoby dorosłe oraz dwójkę dzieci przebywające w budynku, które z objawami zatrucia czadem zabrano na obserwację do szpitala” – podał rzecznik mazowieckiej PSP.

W 2019 roku mazowieccy strażacy uczestniczyli w 295 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których podtruciu uległo 110 osób. Osiem osób zmarło. Od 1 stycznia 2020 roku interweniowali 8 razy w związku z tlenkiem węgla w domach, podtrute zostały cztery osoby.

Strażak przypomniał, że w związku z trwającym sezonem grzewczym obowiązkowe są okresowe przeglądy urządzeń grzewczych, instalacji gazowej i elektrycznej oraz kontrole przewodów wentylacyjnych i czyszczenie przewodów kominowych.

„Dla własnego bezpieczeństwa warto w mieszkaniu zainstalować domową czujkę tlenku węgla, która ostrzeże nas głośnym sygnałem o emisji czadu. Dotyczy to domów, gdzie zainstalowane są urządzenia grzewcze, takie jak kominki, piecyki gazowe, piece opalane węglem lub olejem opałowym” – dodał mł. bryg. Karol Kierzkowski.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl