fot. flickr.com

Masówki w kopalniach Kompanii Węglowej

W części kopalń Kompanii Węglowej odbywają się dziś masówki. Związkowcy przedstawią załogom informacje dotyczące ustalenia negocjacji z zarządem KW.

Choć na wczorajszym spotkaniu z zarządem nie zapadły żadne decyzje, w przyszłym tygodniu strona społeczna oczekuje poznania biznesplanu Polskiej Grupy Górniczej oraz planu techniczno-ekonomicznego spółki na 2016 r.

Zapoznanie się ze strategią spółki i szczegółowym planem restrukturyzacji to jeden z postulatów związkowców, z którym zwrócili się oni wcześniej do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w Kompanii Węglowej, podkreśla, że dopiero znając ostateczne plany, można zasiąść do rozmów.

Pan prezes Sędzikowski stwierdził, że w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej będzie w stanie przedstawić już te właściwe plany PTE i biznesplan uzgodnione ze wszystkimi i przedstawić w obecności któregoś z ministrów. Ja przede wszystkim oczekuję, że dostanę konkretne informacje dotyczące tego, jak ma wyglądać Polska Grupa Górnicza. Wtedy będziemy mogli wejść do załóg i poinformować, co ich czeka w tej grupie, jakie będzie wydobycie, zatrudnienie, wynagrodzenia. Będzie to pewny dokument, z którym wyjdziemy do ludzi. Jeżeli nie będzie korzystny – spotkamy się jako związki i będziemy decydować, jakich kroków użyć – powiedział Bogusław Hutek.

Jest to kolejna odsłona trwającego sporu pomiędzy Związkami Zawodowymi a Zarządem KW. Górnicy sprzeciwiają się m.in. planom obniżenia wynagrodzeń, których niezmienność przez rok po przekazaniu kopalń gwarantowało im porozumienie.

Obecnie plan naprawczy dla Kompanii Węglowej zakłada, że do końca kwietnia jedenaście kopalń i cztery zakłady trafią do spółki Polska Grupa Górnicza. Restrukturyzacja ma pomóc spółce w odzyskaniu rentowności już w przyszłym roku.

RIRM

drukuj